Abdullah Gül Üniversitesi

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Türkiye’de ilk vakıf destekli devlet üniversitesi olarak 2010 yılında kurulmuştur. İlk öğrencilerini 2013-2014 yılında kabul eden üniversitede 5 fakülte ve 11 bölüm bulunmaktadır.
Yerleşke

Abdullah Gül Üniversitesi’nin biri Kayseri’nin merkezinde biri biraz daha dışında bulunan iki yerleşkesi vardır. Bu yerleşkelerin isimleri sırasıyla Sümer Kampüsü ve Mimar Sinan Fakültesi’dir.

Toplam 420 dönüme sahip olan Sümer Kampüsü eşsiz mimarisiyle ve büyük alanıyla dikkat çekmektedir. Kayseri ilinin merkezinde yer alır. Sümer Kampüs mimari projesi 2012 yılında Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde “Eğitim Yapıları” kategorisinde birinci olmuştur. Kampüsün içinde öğrencilere çeşitli sosyal imkanlar sağlayan yapılar bulunmakta fakat öğrenciler yeterli olmadığı yönünde şikayetlerde bulunmaktadır.

Mimar Sinan Kampüsü üniversitenin ana kampüsü olarak tasarlanan kampüsüdür. Sümer Kampüsü’nün birincilik aldığı mimarlık festivalinde son aşamalara kalmayı başarmıştır. Mimar Sinan Kampüsü şehrin biraz dışında bulunur ve kendine özel bir vadinin üzerine kurulmuştur. Üniversitenin uzun zamanlı planı, kampüs yerleştikçe Sümer Kampüsü’nden Mimar Sinan Kampüsü’ne geçmektir. Bu kampüsün içinde yaklaşık 40 metre kare alanı kaplayan bir göl de bulunmaktadır.

Öğrenci Köyü

Abdullah Gül Üniversitesi öğrencilerine kendi öğrenci köyünde ücretsiz konaklama imkânı verir. Öğrencilerin mutlu bir şekilde yaşamaları için özel olarak tasarlanmış olan bu öğrenci köyü restore edilmiş taş evlerden, sosyal alanlardan ve geniş bahçelerden oluşur. Öğrencilerin kullanımına açık yürüyüş ve bisiklet yolları, tenis, basket ve futbol sahaları bulunur. Odalar 1 veya 2 kişiliktir. 3 veya 4 kişi mutfak, duş ve tuvalet gibi alanları ortak kullanırlar. Öğrenci köyü ile Sümer Kampüsü karşılıklı yer alıyor. Öğrenciler yurda en geç saat 2’de giriş yapabilirler.

Sosyal Hayat

Öğrenciler zamanlarını çoğunlukla AGÜ Öğrenci Köyü’nde geçirmektedirler. Belli saatler arasında spor tesisleri kullanılabilmekte ve çimler üzerinde vakit geçirilebilmektedir. Her 10-15 dakikada bir kampüs konumundan Kayseri merkezine otobüsler bulunur. İsteyenler bu otobüsleri kullanarak veya yürüyerek merkeze ulaşabilirler.

Burs ve Fırsatlar

Abdullah Gül Üniversitesi, ilk 20.000’den tercih yapan kişilere Amerika’da ücretsiz dil eğitimi fırsatı vermektedir. Ayrıca Abdullah Gül Üniversitesi’ni Destekleme Vakfı (AGÜV) üniversite sınavında elde edilen sıralamaya göre aylık 2000 TL’ye varan burs vermektedir. AGÜ, üniversiteye yerleşen her öğrenciye dizüstü bilgisayar vermektedir. Tüm bunların yanında AGÜV, ilk 1000’den yerleşen ve lisans süresince belirli bir akademik başarıyı yakalayan öğrencilerin Amerika’daki yüksek lisans ve doktora eğitimlerini karşılayacağını da vaat etmektedir.

Eğitim

Abdullah Gül Üniversitesi’nde eğitim dili %100 İngilizce’dir. Öğrenciler 1 yıllık İngilizce hazırlık döneminin ardından lisans eğitimlerine başlarlar. Üniversite öğrencisi adayları üniversitede bulunan 11 bölümden birini tercih ettikten sonra oldukça donanımlı bir altyapıyla karşılaşırlar. Çeşitli mühendislik dalları için laboratuvarlar mevcuttur. Üniversite iş arayan değil, iş veren bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Uluslararası İmkanlar

Üniversitenin İngilizce eğitimi için Amerika’ya yollamasının dışında da yurtdışı temasları oldukça fazla olan bir üniversite. Erasmus+ değişim programıyla öğrenciler çeşitli ülkelere gidip deneyimlerini artırabiliyorlar. Bu değişim programları bir dönemlik veya yıllık olmak zorunda da değil. Birkaç haftalığına çeşitli ülkelerdeki okullara gidebilirsiniz.

16 görüntüleme0 yorum