Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi, kuruluşu Atatürk dönemine dayanan oldukça köklü bir üniversitedir. Resmi kuruluş yılı 1946 olmasına rağmen Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan eğitim kurumları üniversitenin bünyesine alınmıştır. Halihazırda 67034 öğrencisiyle kalabalık bir üniversitedir.Yerleşke


Üniversitenin Ankara içerisindeki neredeyse her semtte bir yerleşkesi bulunmaktadır. Çok fazla yerleşke olduğundan dolayı hangi fakültenin hangi yerleşkede olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Yerleşkeler genelde ulaşımı kolay konumlardadırlar.


Ankara Üniversitesi’nin en büyük kampüsü Tandoğan Kampüsü’dür. Rektörlük binası, Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik ve Eczacılık Fakülteleri bu kampüste bulunmaktadır. Kampüsün hemen yanında Gazi Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yer almaktadır. Kampüsün karşısında Anadolu Metro İstasyonu öğrencilerin ulaşımına yardımcı olmaktadır.


Ankara Üniversitesi öğrencisi olup belli bir yerleşkedeki fakültede okuyan öğrenciler diğer fakültelere alınmamaktadır.


Yemek


Üniversitede hafta içi öğlen yemeği verilmektedir. 4 çeşit yemek yerleşkelere göre tabldotta veya porselen tabakta servis edilir ve ücreti 2.5TL’dir. Öğrenciler yemeklerin içeriğinden genel olarak memnun fakat sadece öğle yemeği verilmesi konusunda sıkıntılar çekebiliyorlar.


Sosyal Hayat


Üniversitede öğrenciler için çeşitli alanlarda gösteriler düzenlenmektedir. Çeşitli dans, tiyatro ve müzik gösterileri ile beraber müzik aletleri, fotoğrafçılık, resim, seramik ve satranç kursları verilmektedir. Ayrıca kültür haftası, bahar şenliği, gençlik haftası gibi etkinlikler organize edilir.


Üniversite bünyesinde bir kapalı olimpik yüzme havuzu, beş spor salonu, üç egzersiz salonu, voleybol ve basketbol sahaları ve tenis kortları bulunmaktadır. Her yıl Ankara Üniversitesi Geleneksel Spor Şenliği’nde yaklaşık 2500 öğrencinin katılımıyla çeşitli spor dallarında yarışmalar düzenlenmektedir.


Yurtlar


Üniversitenin yerleşkelerinde kendine özel yurt bulunmuyor. Bu sebeple öğrenciler farklı alternatifleri değerlendirmek durumunda. Bu alternatiflerden bir tanesi çoğu üniversitede olduğu gibi KYK yurtları. Fiyatları özel yurtlara göre oldukça uygun olan KYK yurtlarının kapasitesi Ankara gibi fazlaca öğrenci barındıran bir şehirde yeterli kalmıyor. O yüzden bir KYK yurduna yerleşme şansınız ne yazık ki biraz zor.


Diğer bir seçenek özel yurtları tercih etmek olacaktır. Ankara Üniversitesi’nin yakınında oldukça fazla özel kız ve erkek yurtları bulunuyor. Aylık ortalama fiyat 800-1300 TL arasında değişebiliyor.


Öğrenci evine çıkmayı tercih eden öğrenciler de mevcut. Özellikle bir veya iki arkadaşıyla şehir dışından üniversiteye gelen öğrenciler yurt yerine eve çıkmayı daha fazla tercih edebiliyorlar. Üniversite kampüsleri Ankara’nın çeşitli semtlerinde yer aldığı için kendi fakültenizin yerine göre ev bakmanız daha mantıklı olacaktır.


Eğitim


Ankara Üniversitesi’nde toplamda 4191 akademik personel görev yapmaktadır ve 67034 öğrenci eğitim görmektedir. Akademik personellerin 1187 tanesi profesördür. Kişi başına yaklaşık 16 akademik personel düşse de oldukça kalabalık bir üniversitedir.

Uluslararası İmkanlar


Ankara Üniversitesi yurt dışındaki çok sayıda üniversiteyle öğrenci değişimi için ikili anlaşmalar yapmıştır. Gereklilikleri yerine getiren öğrenciler bir ay, bir yarıyıl veya bir sene boyunca eğitim görme amacıyla bu anlaşmalı üniversitelere gidebilirler. Aynı şekilde bu üniversitelerden Ankara Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler de vardır.


Ankara Üniversitesi ayrıca Erasmus ve Mevlâna Değişim Programları’na üyedir. Dileyen ve gereklilikleri sağlayan öğrenciler bu programlar aracılığıyla anlaşmalı üniversitelerde bir yarıyıl veya bir yıl geçirebilirler. Değişim programları öğrencilerin dil eğitimi ve farklı kültürlere tanışmaları açısından çok önemlidir.

26 görüntüleme0 yorum