Ankara Üniversitesi | Psikoloji

Ankara Üniversitesi’nde Psikoloji Programı Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Üniversite sınavında Eşit Ağırlık seçen öğrencilere açıktır. Eğitim dili Türkçe olmakla beraber isteğe bağlı bir İngilizce hazırlık programı mevcuttur.


Anabilim Dalları

Öğrenciler lisans eğitiminin ilk yılında psikolojiye giriş derslerinin yanında psikoloji bilimini destekleyici dersler de alırlar. İkinci yıldan itibaren çeşitli anabilim dallarında detaylı dersler başlar. Bu anabilim dalları klinik psikoloji, deneysel psikoloji, sosyal psikoloji ve gelişim psikolojisidir.


Çalışma Alanları

Psikoloji bölümünden mezun olan öğrenciler Psikolog olurlar. Psikologların çalışma alanları geniştir. Çeşitli eğitim kurumlarında, hastanelerde veya danışma ve rehberlik merkezlerinde iş bulabilirler. Ayrıca üniversitelerde akademik çalışmalar yürüten psikoloji mezunları da bulunmaktadır.


Öğrenciler psikoloji derslerinin verildiği binalardan çok memnun değiller. Bina ve sınıfların sayısı kısıtlı. Çok sosyalleşmeye elverişli bir alanın da olduğu söylenemez. Fakat aynı öğrenciler eğitmenlerin kalitesinin bu dezavantajı arka planda bıraktığını savunuyorlar.

4 görüntüleme0 yorum