Ankara Üniversitesi | Tıp Fakültesi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1945 yılında kurulmuştur ve Türkiye Cumhuriyet tarihinin ilk tıp fakültesidir. Tarihine bakılırsa ne kadar köklü ve oturmuş bir kuruluş olduğu söylenebilir.


İngilizce Hazırlık

Türkçe Tıp programında dersler bazı seçmeli derslerin dışında Türkçedir. İngilizce Tıp programında ise tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir. Fakülteye yerleşen öğrenciler öncelikle bir İngilizce seviye tespit sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler direkt olarak fakülte derslerine başlarken başarısız olan İngilizce Tıp öğrencileri bir sene İngilizce hazırlık okumak durumunda kalır. Başarısız olan Türkçe Tıp öğrencileri haftada bir ders fazladan İngilizce dersi alır.


Eğitim

Fakültenin ilk üç yılında genel tıp bilgisi öğretilirken dördüncü ve beşinci yıllarda klinik stajları yapılır. Genel tıp bilgisi; sunumlar, laboratuvar çalışmaları, mesleksel beceri uygulamaları ve probleme dayalı öğrenme oturumları aracılığıyla öğretilir. Son senesine giren altıncı sınıf öğrencileri ise intörnlük dönemine girerler ve hastalarla doğrudan iletişim kurup tecrübe kazanırlar. Her dönemi geçme notu 60’tır.


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bulunduğu yerleşkede bir tane çalışma salonu ve kütüphane bulunmaktadır. Tıp fakültesi öğrencileri bu olanaklardan faydalanabilirler.

6 görüntüleme0 yorum