Beşiktaş Anadolu Lisesi

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2020

Beşiktaş Anadolu Lisesi, tarihsel süreçte gerek bir devlet yapısı olarak gerekse de bir eğitim kurumu olarak hizmet vermiş ve vermeyi sürdürmektedir. İstanbul’un sayılı köklü eğitim kurumlarından biri olup Boğaz kıyısındaki konumu nedeniyle de çokça rağbet görmektedir.Genel Bilgiler


Beşiktaş Anadolu Lisesi, 1871 yılında dönemin padişahı Sultan Abdülaziz’in emriyle Sarkis Balyan usta tarafından, komşusu olduğu Çırağan Sarayı’nın harem dairesi olarak yapılmış olup İstanbul’un 19. yüzyıl mimarisine ışık tutan önemli silüetlerindendir. Orijinal dış cephesi, odaları ve tavan işlemeleri hala eski şeklini korumaktadır. Deli olduğu ileri sürülerek padişahlıktan indirilen V. Murat, okulumuzun kantin olarak kullanılan bölümünde 28 yıl hapis tutulmuştur.


Okulumuz, tarihsel süreçte gerek bir devlet yapısı olarak gerekse de bir eğitim kurumu olarak hizmet vermiş ve vermeyi sürdürmektedir. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında ortaokul ve devamında kız lisesi olarak hizmet vermiş olup 1993 senesi itibariyle bugünkü haline kavuşmuştur. İstanbul’un sayılı köklü eğitim kurumlarından biri olup Boğaz kıyısındaki konumu nedeniyle de çokça rağbet görmektedir.


Konum


Beşiktaş Anadolu Lisesi, İstanbul’un en gözde hatlarından olan Beşiktaş sahil hattı üzerinde, Beşiktaş merkez ve Ortaköy arasında konumlanmakta olup Çırağan Sarayı ve Four Seasons Hotel’e komşuluk etmektedir. Okula ulaşım, merkezi konumundan ötürü son derece kolaydır, Beşiktaş meydana 5 dakika yürüme mesafesinde olup zengin bir ulaşım ağının içinde bulunmaktadır.


Yabancı Dil


Eğitim dili Türkçe olmakla birlikte Almanca veya Fransızca olmak üzere iki yabancı dil eğitimi vardır fakat ders saatleri kısıtlılığı ve diğer derslerin baskınlığı nedeniyle yabancı dil geliştirme konusunda öğrencinin kendisinin de özverili olması gerekmektedir.


Sosyal Hayat ve İmkanlar


Bulunduğu konum, sahip olduğu oldukça geniş bahçe ve Boğaz’a komşuluğu sayesinde sosyallik ve eğlence okulun eksik olmaz bir parçasıdır. Özellikle güz ve bahar döneminde güzel havalarda öğrenciler okulun deniz tarafında eşsiz manzarayla zaman geçirme fırsatına sahiptirler. Diğer yandan okulumuz, sportif ve müzikal faaliyetler açısından da oldukça zengin olup bunlara örnek olarak futbol, basketbol ve voleybol takımları ve düzenlenen müsabakalar örnek verilebilir. Okulumuzun oldukça yeşil ve geniş bahçesi de fiziki açıdan buna imkan sağlamaktadır. Kültürel ve sosyal faaliyetler açısından da incelenirse okulumuzda geçtiğimiz senelerde yerel ve uluslararası festivaller düzenlenmiş olup bünyesinde müzik kulübü ve genç sanatsever arkadaşlar da bulundurmaktadır. Bu gibi faaliyet ve imkanların yanısıra özellikle fen dersleri öğretmenleri önderliğinde, gerek şehiriçi gerekse de şehirdışı ve hatta yurtdışı bilim turları gerçekleştiriliyor olup bu geziler öğrencilerin ufuklarını genişletmesi ve yeni keşifler yapması açısından önem arz ermektedir.

Kütüphane ve Eğitim İçerikleri


Okulumuzun oldukça zengin bir kütüphanesi bulunmakta olup son dönemde detaylı bir tadilat ve düzenlemeden geçmiştir. Tarihe tanıklık eden bir okul olmanın avantajıyla yeni kaynakların yanısıra eski yayınlara ve kitaplara da ulaşmak mümkün olmaktadır. Ayrıca sahip olduğu masa ve oturma grupları ile özellikle üniversite hazırlık senelerindeki öğrenciler için konforlu ve sessiz bir çalışma ortamı sunmaktadır.


Eğitim


Okulumuz, proje okul sınıflamasında olup bu uygulama kaynaklı rotasyona uğramış kimi öğretmenler olmakla beraber onlarca senedir görev yapmakta olan ve binlerce öğrenci yetiştirmiş, her biri alanlarında uzman kıdemli hocaları ile eğitim ve öğretim vermektedir. Ayrıca gelecek hayatımızda çok daha fazla önem kazanacağı aşikar olan robotik ve kodlama gibi alanlarda da okulumuzda çeşitli girişim ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmiştir. Örneğin 2017 yılında İSOV Dinçkök MTAL ile imzalanan protokol ile kurulan ROBOTÜRK 6058 takımı, yurtiçi ve yurtdışı çeşitli turnuvalara katılım sağlamıştır ve nice başarılara imza atmıştır.30 görüntüleme0 yorum