Bilkent Üniversitesi | Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Bilkent Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği (EE) alanında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi vermektedir. Lisans eğitimi 4 sene sürer ve bu sürenin sonunda mezunlar üretim ve test uygulamalarında çalışabilecek donanıma sahip olurlar. EE bölümü, Bilkent Üniversitesi’nde en yüksek puanı ve en iyi sıralamayı gerektiren bölümdür.


Öğrenciler ikinci sınıftan itibaren araştırma aşamalarına dahil olabilir ve tecrübe kazanabilirler. Bazı öğrencilerin uluslararası bildirilerde imzaları bulunur.

Son sınıf öğrencileri proje ekipleri oluşturarak Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin bünyesinde bitirme projelerini yaparlar. Bu projelerde iki dönem boyunca prototip bir sistem geliştirilir. Şirket projeye maddi destek sağlamanın yanında denetlemek ve gidişatı takip etmek için bir de şirket danışmanı görevlendirir. Şimdiye kadarki 57 proje başvurusunun 55’i TÜBİTAK desteği almaya hak kazanmış ve öğrenciler projelerini çeşitli fuarlarda sunma imkânı bulmuştur. Bu bitirme projesinin yanında öğrenciler isteğe bağlı olarak bir öğretim üyesi danışmanlığında bir bitirme projesi daha yapabilirler.


Bilkent Üniversitesi EE mezunlarının %68.44’ü Türkiye’de çalışırken, geri kalanlar çoğunlukla Amerika’da olmak üzere yurt dışında çalışmaktadır. Çalışma hayatına girmeden önce yurt dışında yüksek lisans programıyla devam etmekte olan öğrenciler de mevcuttur.


EE bölümü kolay bir bölüm değildir. Derslerden iyi notlar alabilmeniz için üniversite sınavına çalışırkenki temponuzu aynen üniversitede de devam ettirmeniz gerekiyor. Öğrenciler sosyal hayata vakit ayıramadıkları için yakınırlar.

6 görüntüleme0 yorum