Bilkent Üniversitesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, 1984 yılında İhsan Doğramacı tarafından Türkiye’nin ilk özel üniversitesi unvanıyla kurulmuştur. 2020 yılı itibariyle Türkiye’nin en prestijli özel üniversitelerinden biridir.

Yerleşke

Bilkent Üniversitesi Yerleşkesi 500.000 metrekarelik bir alanda kurulmuştur ve %60’ı ağaçlandırılmıştır. Ağaçlandırma sayesinde öğrenciler zamanlarını doğayla iç içe geçirirler. Modern görünümlü binalara sahiptir. Öğrencilerin de konserler düzenleyebildiği Odeon Gösteri Merkezi çeşitli şovlara sahne olur. Bu gösteri merkezi 4000 kişiliktir. Bunun yanında kampüste 7/24 çalışan bir sağlık merkezi, marketler, büfeler, eczane ve postane bulunur. Bir öğrencinin tüm ihtiyaçlarını sağlayabilecek donanımda bir üniversitedir.


Temel ihtiyaçların dışında üniversite kampüsünde çeşitli sporların yapılabileceği bir spor merkezi, yüzme havuzu, basketbol ve voleybol sahaları, halı sahalar ve tenis kortu bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde çeşitli sporlarda turnuvalar da düzenlenmektedir.

Bilkent Üniversitesi’nde öğrencilerin 7/24 yararlanabileceği bilgisayar merkezi vardır. Bu merkezde yüksek performanslı bilgisayarlar ve servis sağlayıcılar bulunur. Laboratuvarda 2000 civarında bilgisayar kullanıma hazırdır.


Aracınız varsa Bilkent Üniversitesi yeterli bir otopark imkânı sağlar. Fakat otoparklardan faydalanmak için dönemlik bir ücret ödemeniz gerekmektedir (2019-2020 döneminde bu ücret 180 TL).


Kampüse yürüme mesafesinde yer alan Bilkent’in kurduğu çeşitli alanlarda restoranlar, kafeler, alışveriş olanakları, sinemalar bulunmaktadır.

Yurtlar

Bilkent Üniversitesi öğrencilerine yeterli yurt imkânı vermektedir. Yaklaşık 4600 kişi kapasiteli toplam 26 yurt binası vardır. Ayrıca yeni açılan bir yurt binasında Yurtlar Spor Salonu bulunmaktadır.

Uluslararası İmkanlar


Bilkent Üniversitesi’nin çeşitli ülkelerden 332 üniversiteyle anlaşması bulunmaktadır. Anlaşma dahilinde öğrenciler yurt dışına bir dönem veya bir yıl boyunca değişime gidebilmektedir. Değişim programına katılacak öğrenciler akademik başarı ve mülakatlara göre seçilir. Şimdiye kadar Bilkent Üniversitesi’nden 3900 öğrenci değişim programlarına katılmıştır.

Eğitim


Bilkent Üniversitesi günümüzde eğitim kurumları arasında en prestijlilerden biridir. Türkiye ve çeşitli ülkelerin vatandaşı olan 760 kişilik bir akademik kadrosu vardır. Üniversite tarafından verilen bilgiye göre öğretim üyelerinin %82’si doktora derecelerini yurt dışındaki üniversitelerden almışlardır. Öğretim üyelerinin araştırmaları ve yayınladıkları makaleler bakımından üniversite Türkiye’de ve dünyada oldukça yüksek bir sıralamadadır.


Bilkent Üniversitesi’nde eğitim laboratuvarlar ve stüdyolarla desteklenir. Dersliklerde öğrencilerin eğitimi için yeterli teknolojik altyapı mevcuttur. Ayrıca Mühendislik ve Fen fakültelerindeki araştırmalar için laboratuvarlar çeşitli cihazlarla donatılmıştır. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde de her türlü imkânı veren alanlar ve teknolojiler mevcuttur.


Diğer üniversitelere kıyasla Bilkent Üniversitesi’nde verilen ödev ve projelerin yoğunluğu biraz daha fazladır. Bu ödev ve projeler bazen öğrencileri yorabilirken dersi daha iyi kavramalarını sağlar.


Üniversite öğrencilerine bir kereye mahsus bölümler arası geçiş yapma şansı vermektedir. Fakat bu şanstan faydalanmak istiyorsanız sınava girdiğiniz sene geçiş yapmak istediğiniz bölümün taban puanından yüksek puan almış olmanız gerekmekte.

11 görüntüleme0 yorum