Boğaziçi Üniversitesi

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2020

1863 yılında kurulan ve 150 yılı aşkın süredir Türkiye’nin en öncü eğitim kurumlarından olan Boğaziçi Üniversitesi halen Türkiye’nin en başarılı öğrencilerini ağırlamaktadır. Eğitimdeki başarısının yanında mezunlarının ulaştıkları pozisyonlar ile de övünen üniversite büyük bir camiaya sahiptir. Her yıl 1850 yeni öğrenci bu camiaya katılmaktadır.


Kampüs ve Sosyal Yaşam

En köklü üniversitelerimizden olan Boğaziçi’nde ortalama bir öğrenci olarak birbirine çok yakın iki kampüste geçiyor aslında eğitim hayatımız. Bunların ilki olan Güney Kampüs, Rumeli Hisarı'nın üstüne konumlandırılmış durumda. Boğaz kıyısında bir ormanın içindeki tarihi binalarda ders görüyoruz. Haliyle bu ortamın etkisini öğrencilerin üstünde de görmek mümkün: Havalar biraz ısınmaya başladığında okuldaki herkes Boğaziçi’nin trademark’ı da sayılabilecek Güney Kampüsün ortasındaki meydanlarda eğleniyor.Boğaz tarafından Bebek’e, diğer tarafından ise Etiler’e çıkabildiğiniz Güney Kampüs, belki de İstanbul’un en iyi yerlerinden birinde bulunmakta. Buna karşın Nispetiye Caddesi'nin başında bulunan Kuzey Kampüs ise daha yeni bir oluşum olup, Boğaziçi’nin kütüphanesi burada bulunmakta. Kıyasla daha yeni olmasından ötürü daha büyük amfiler bulunan Kuzey Kampüs'ü, bu sebepten ötürü çokça ziyaret edeceksiniz. Kuzey Kampüs'te aynı zamanda sanat ve gişe filmlerini gösteren bir sinema gibi çeşitli etkinlikler yapabileceğiniz yerler mevcut.


Birbirlerine 5 dakika yürüme mesafesinde bulunan bu iki kampüse ulaşım için Kuzey Kampüs'ün kapısına ineceğiniz M6 Boğaziçi Üniversitesi metro hattına Levent’ten binmek mümkün. Aynı zamanda otobüsle de İstanbul’un her yerinden ulaşım mümkün. Yapımı yakında tamamlanacak olan Aşiyan – Etiler funiküler hattıyla sahilden ulaşım da kolaylaşacak diye umuyoruz. Kısacası İstanbul’da daha kolay ulaşabileceğiniz çok üniversite kampüsü yok :).

Öğrenci Profili

Türkiye’nin en iyi devlet üniversitesi diyebileceğimiz Boğaziçi’nde karşılaşacağınız öğrenciler de bunu yansıtacak şekilde. Devlet üniversitesi olması sebebiyle her kesimden öğrencinin bulunduğu okulda, gelen öğrencilerin seviyesi de bilinci de insanların Boğaziçi’ne gelmelerinin sebebini gösteriyor. Her düşünceden, dinden, ırktan, cinsel yönelimden, sosyoekonomik durumdan insanların bir arada aynı sıralarda eğitim gördüğü okulda karşılaştığınız insanlar ve oluşan çevreniz ileriki hayatınızda size paha biçilemez değerler katıyor.

Kariyer Desteği

Üniversite belli aralıklarla kariyerinizde destek olabilecek becerilerin anlatıldığı seminerler ve benzeri etkinlikler düzenliyor. Onun dışında okulun kendi sağladığı çok bir kariyer desteği yok. Mezunlar derneğinin çok geniş bir ağı ve aynı zamanda mentor network’ü mevcut ve yararlanabiliyorsunuz. Asıl olarak ise okulun kulüpleri bu konuda çok aktif – neredeyse her hafta sonu bir etkinlik var. Workshoplardan zirvelere kulüpler sürekli olarak böyle aktiviteler düzenliyor.
Yurtdışı Eğitim Programlarına Destek

Hem eski Robert Koleji bağlantısından hem de Amerikan ekolünden kaynaklı olarak dünyada çok fazla okulla Erasmus/Exchange imkânı var Boğaziçi'nin. Gidilebilen okullar ve ülkelere bölümlere göre değişmekle beraber ben seçim yaparken 20+ ülke arasından seçim yapmıştım. (Endüstri mühendisliği bu konuda daha zor bir durumda, bölümün direk karşılığı lisans seviyesinde çok olmadığı için okul sayısı mesela işletme bölümüne kıyasla daha az) Aynı zamanda Erasmus için not ortalamanıza bağlı olarak aylık burs da alma imkânınız var.


Boğaziçi Neden Tercih Edilir?

  • 150 yıllık bir kültür ve bunun getirdiği mezun ağı

  • Türkiye’nin her tarafından ve her düzeyinden gelen öğrenciler

  • Çok aktif çalışan her alanda onlarca öğrenci kulübü

  • Şehrin göbeğinde bulunan üniversite kampüsü


Boğaziçi Neden Tercih Edilmez?


  • Devlet üniversitesinin getirdiği bütçe eksikleri

  • Fazla kendi halinize bırakılıyorsunuz. Çabalamadığınız sürece yemek kartına para yüklemeyi bile öğrenmeniz mümkün değil.

  • İstanbul içinde yaşıyorsanız yurt çıkmama ihtimali var.

34 görüntüleme0 yorum