Boğaziçi Üniversitesi | İşletme

Boğaziçi Üniversite’sinde İşletme size genel hatları ile bir nosyon kazandırmayı amaçlar. İlk sene çevre bölümlerden kitle dersleri alırsınız (Ekonomi, politika, sosyoloji, psikoloji, tarih, felsefe, matematik…) sonraki dönemlerde pazarlama, finans, insan kaynakları gibi şirketteki temel fonksiyonlara dair eğitimleri alır, ardından da geniş bir seçmeli ders seçeneğine kavuşursunuz. İlgi alanlarınıza göre epey geniş bir bölüm derslerinden seçmenizin gerektiği bölüm seçmeli dersleri (satış, yönetim bilimleri, reklamcılık vs.) ve tüm okuldaki derslerden seçebileceğiniz seçmeli ders (ekonomi, yazılım, edebiyat, sinema, opera, 2. yabancı dil vs.) seçeneğine kavuşursunuz.


Dersler genel olarak okuldaki diğer bölümlere nazaran kolay. İlk seneler kitle dersleri var. Çan (curve) tüm dersi alanlar arasında olduğu için biraz zorlasa da bölüm derslerine geçildikçe ve üst sınıflarda çoğu ders proje ve sunum şeklinde olduğu için nispeten kolay.

Bölüm Erasmus ve Exchange imkânı olarak epey bir seçenek sunuyor. Not ortalamasını yükseltmek nispeten kolay olduğu için bu seçenekleri kazanmak daha kolay. Ayrıca bölümde de çok fazla seçmeli ders olduğu için yurt dışına gittiğinizde oradaki okulda aldığınız dersleri seçmeli ders olarak saydırıp sene/dönem kaybetmeden okula devam edebiliyorsunuz.


Okul ve bölüm genel olarak staj yapmanızı destekliyor. Seçmeli derslerin bolluğu sayesinde ders programınızı istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Böylece haftanın 2-3 günü staja gidip geri kalan dönemde derslerinize devam edebiliyorsunuz. Bölümün ekstra bir staj anlamında sağladığı bir destek yok ancak bölümdeki rekabetçi ortam, mezun networkü ve mentorluk desteği ve okulun ismi genel olarak stajlarda öne çıkmanızı sağlıyor.

11 görüntüleme0 yorum