Dokuz Eylül Üniversitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) 1982 yılında İzmir’de kurulmuştur. 17 fakülte, 3 yüksekokul ve 10 enstitüye sahip olan üniversitenin İzmir genelinde 15 farklı yerleşkesi vardır. Her yıl yaklaşık 80.000 öğrenciye eğitim verilmektedir.
Yerleşke


Dokuz Eylül Üniversitesi’nin İzmir’in çeşitli bölgelerinde yerleşkeleri bulunmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler ve Tınaztepe yerleşkeleri Buca’da yer alır. Bunun dışında İnciraltı, Narlıdere, Urla, Ürkmez, Alsancak, Selçuk, Balçova ve Seferihisar ilçelerinde Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı eğitim kurumları bulunmaktadır.


Tınaztepe Yerleşkesi isminin de belirttiği üzere bir tepe üzerine kuruludur. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin en büyük kampüsüdür. Kampüs içinde spor salonu, çeşitli dallarda spor tesisleri, sinema, kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Öğrenciler kampüs içi ringleri kullanarak kendi fakültelerine gidebilmektedir. Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İşletme Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Fen Fakültesi bu kampüste bulunmaktadır. DEÜ Merkez Kütüphanesi’ de bu kampüste yer alır.


Dokuzçeşmeler Kampüsü, kampüs dışı sosyal hayata daha elverişli bir kampüs olup Buca’nın merkezinde yer almaktadır. Hasan Ağa Parkı kampüse çok yakındır. Öğrenciler bu parkta vakit geçirebilirler. Yabancı Diller Yüksekokulu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bu yerleşkede yer alır.


Yurtlar


Üniversitenin farklı ilçelerde kampüsleri olmasından dolayı yurtlar da İzmir’in farklı bölgelerine yayılmıştır. Foça, Bergama ve Buca ilçelerinde üniversitenin kendi yurtları yer almaktadır. Buca’daki iki yurdun biri erkeklere, diğeri kızlara ayrılmıştır. Bergama ve Foça’daki yurtlar ise karma olarak hizmet vermektedir.


Buca’da ayrıca bir de KYK yurdu bulunmakta fakat kapasite yeterli olmadığı için başvuran herkes bu olanaktan yararlanamıyor. İzmir içinde çeşitli özel yurtlar da bulabilirsiniz.


Sosyal Hayat


Üniversite topluluklarının yaptıkları aktiviteler dışında okulun sosyal hayatınıza kattığı en önemli özellik İzmir’de olması. Öğrenciler İzmir’de yaşamaktan genellikle memnun ve şehir sosyal ihtiyaçları önemli ölçüde karşılıyor. Şehrin uzun sahili de ayrı bir sosyalleşme seçeneği oluşturuyor. Fakat Tınaztepe kampüsü şehir merkezine de uzak olmasından dolayı sosyal hayatı kolaylaştıran bir yapı değil.


Yemek


Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 2019 yılında günlük yemek ücreti 5 TL, haftalık yemek ücreti 11.5 TL’dir. Okula gitmediğiniz günlerin olması haftalık yemek ücretinde bir değişiklik yapmaz. Fiyat değerlendirmesi yapmak gerekirse Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yemek ücretlerinin çoğu devlet üniversitesine göre biraz daha pahalı olduğu söylenebilir.


Uluslararası İmkanlar


Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğrenciler çeşitli değişim programlarına katılıp tecrübe edinebilirler. Erasmus+, Mevlâna ve Farabi değişim programlarıyla öğrenciler çeşitli ülkelere gidebilirken DEÜ yurt dışından da öğrenci kabul eder. Bu programlardan bağımsız olarak üniversitenin farklı ülkelerdeki üniversitelerle ikili anlaşmaları da mevcuttur.


Eğitim


Üniversitede her yıl yaklaşık olarak 80000 öğrenci okumakta ve 3500 akademik personel bu öğrencilerle ilgilenmektedir. Bu sayılarla işlem yapılırsa her öğretim üyesine 22 öğrenci düştüğü söylenebilir.


Mühendislik fakültesinde öğrenciler tecrübeli akademisyenlerden eğitim alırken aynı zamanda projelere de dahil olabilirler. Sınavların genel olarak zor olduğu söylenir. Eğitimde Türkiye’nin prestijli üniversitelerinden biridir.

17 görüntüleme0 yorum