Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi, 1955 tarihinde Türkiye’nin dördüncü üniversitesi olarak kurulmuş ve eğitim vermeye 1955-1956 eğitim-öğretim yılında başlamıştır. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nin kurulmasıyla beraber üniversitenin birçok fakültesi bu yeni kurulan üniversiteye devredilmiştir. 2019 yılı itibariyle Ege Üniversitesi’nde, 17 Fakülte, 9 Enstitü, 4 Yüksekokul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı ve 10 Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.


Yerleşke


Ege Üniversitesi’nin devasa merkez kampüsü İzmir’in Bornova ilçesinde yer alır. Bu merkez yerleşkenin içinde bir kültür merkezi, sergi salonu, kapalı olimpik yüzme salonu, açık spor sahaları, halı sahalar ve tenis kortları bulunur. Binaların eski olduğu söylenebilir.


Yerleşkede yer alan kütüphane, kampüsün çeşitli yerlerindeki kaynakların toplanmasıyla 1999 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 1500 kişi kapasitelidir. Kütüphanenin her köşesinde internet bağlantı noktaları olduğu için öğrenciler bu konuda sıkıntı yaşamazlar. Kütüphanede öğrencilerin inceleyebileceği çeşitli sanat koleksiyonları bulunur. Bunların yanında yaklaşık 182 bin basılı kitap ve 103 bin elektronik kitap üniversite kütüphanesinin bünyesinde bulunabilir.


Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü


Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü 2006 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Öğrencilerin konforlu bir şekilde barınmasını ve vakit geçirmesini amaçlayan bu alan, futbol ve basketbol sahaları, tenis kortu, oyun salonu ve bir sosyal tesis içermektedir. Tek veya çift kişilik oda imkanları bulunmakta ve odalarda masa, sandalye, dolap, banyo, tuvalet gibi temel ihtiyaçların yanında buzdolabı da bulunmaktadır.


Her blok için ortak kullanma alanları bulunur. Bu ortak kullanma alanları çalışma odası, ütü odası, mutfak ve dinlenme odalarıdır. Ayrıca her 2 blok için bir çamaşırhane vardır.

Blokların çevresinde öğrencilerin kolaylıkla ulaşabileceği yeşil alanlar, mini amfi tiyatro ve bir satranç alanı bulunmaktadır.


Sosyal Hayat


Ege Üniversitesi’nde öğrenciler ve idari personel için çeşitli dallarda spor turnuvaları gerçekleştirilmektedir. Bu turnuvalar üniversitenin spor tesislerinde olup öğrenci ve çalışanların hayatlarına renk katmaktadırlar. Ayrıca üniversitedeki kültür merkezinde konserler, tiyatrolar veya konferanslar gerçekleşir. Her ay ayrı bir etkinlik takvimi çıkartılır.


Bunların yanında Ege Üniversitesi’nde öğrenci toplulukları aktif rol alırlar. Neredeyse her hobi alanında bir öğrenci topluluğu bulmak mümkündür. Ayrıca kariyer odaklı öğrenci toplulukları da vardır.


Kariyer Planlama


Ege Üniversitesi Kariyer Planlama ve Başarı Koordinatörlüğü öğrencilerin kişisel gelişimi için etkinlikler düzenlemenin yanında danışmanlık hizmeti de verir. Danışmanlık hizmeti öğrencilerin gelecekleriyle ilgili plan kurmalarına yardımcı olur. Bu koordinatörlük ayrıca öğrencileri çeşitli iş ve staj fırsatlarından haberdar eder.


Eğitim


2017-2018 öğretim yılı itibarıyla 55.875 ön lisans ve lisans, 9.712 lisansüstü öğrencisi olmak üzere toplam 65.587 öğrencisi olan Ege Üniversitesi´nde 3156 öğretim bulunmaktadır.

14 görüntüleme0 yorum