Ege Üniversitesi | Tıp Fakültesi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1955 yılında üniversite ile aynı yıl eğitim vermeye başlamıştır. Öğretim dili tamamen Türkçe’dir fakat isteyenler İngilizce hazırlık sınıfı okuyabilirler. Okula yerleştirildiğinizde yapılan İngilizce muafiyet sınavını verirseniz hafta 4 saat verilen İngilizce dersinden muaf olursunuz. Aksi takdirde bu derslere girmeniz gerekecektir.


Çoğu üniversitenin tıp fakültesinden farklı olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde teorik derslerde devam zorunluluğu yoktur. Ancak diğer derslere belli oranda devam etme zorunluluğunuz vardır.


Öğrencilerin ders aldığı binalar üniversite hastanesine oldukça yakın bulunuyor. 3-4 dakikalık bir yürüyüşle hastaneye ulaşabiliyorsunuz. Zaten dönem 4,5 ve 6’da hastanenin içindeki dersler kullanılıyor.


Tıp fakültesi TEPDAD (Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından en son 2017 yılında akredite edilmiştir.


Tıp fakültesinin eğitim sistemi başta biraz farklı gelebilir. Öğrenciler evre ve bloklar olarak farklı konular görürler. Evreler eğitim-öğretim döneminden bağımsız olarak ayarlanan eğitim dönemleridir. Bloklar ise ders konularına göre ayrılan ve evrelerin içinde bulunun bölümlerdir. Her bloğun sonunda sınavlar yapılır ve 1 haftalık tatil verilir.


Ege Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi öğrencilerine özel sosyal faaliyetler düzenlenir. Spor turnuvalarının yanında fakülte öğrenci gruplarının sahne aldığı Mednight adı verilen konser geceleri organize edilir. Ayrıca üniversitenin genel öğrenci topluluklarının yanında tıp fakültesi öğrencilerine özel topluluklar da vardır.

2 görüntüleme0 yorum