Erciyes Üniversitesi

1978 yılında kurulan ve adını bölgede bulunan dağdan alan Erciyes Üniversitesi 18 fakülte, 7 enstitü, 3 yüksekokul ve 10 meslek yüksekokuluyla yaklaşık 65 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Sanayisi gelişmiş bir şehir olan Kayseri’de ulaşımı kolay bir konumda bulunmaktadır.
Yerleşke


Erciyes Üniversitesi kampüsü kiminin çok sevdiği, kiminin ise çok sıkıldığı Kayseri ilinde bulunuyor. Kayseri nispeten sessiz ve sakin bir şehir. İnsanlar kayak turizmi, eğitim, sanayi veya ticaret gibi sebeplerle Kayseri’ye gelir ve genelde herkes kendi işiyle veya eğlencesiyle uğraşır.


Erciyes Üniversitesi hakkında araştırma yapan bir kişinin ilk göreceği fotoğraflardan biri rektörlük binası olacaktır. Mimarisiyle bir adalet sarayını andıran bir rektörlük binası mevcut. Ayrıca yerleşkede öğrencilerin uygun fiyata (2TL) yemek bulabileceği bir yemekhane, etkinliklerin yapıldığı bir açık amfitiyatro (Marianne Molu Amfisi) ve sınırsız internet bağlantısı bulunan çok katlı ve büyük bir kütüphane bulunuyor. Yine öğrencilerin dans, konser, tiyatro, söyleşi ve seminerler gerçekleştirebildiği Sabancı Kültür Sitesi üniversitenin büyük yerleşkesine ayrı bir hava katıyor.


Erciyes Üniversitesi’nde spor faaliyetlerinin gerçekleştirildiği tesisin adı Süleyman Demirel Spor Kompleksi. Yıl boyunca çeşitli spor dallarında müsabakalar gerçekleştiriliyor.


Erciyes Teknopark, üniversitedeki tramvay durağına yürüme mesafesinde yer alıyor. Öğrenciler yeni fikirleriyle Teknopark’a başvurup teknik destek ve yönlendirme alabiliyorlar. Türkiye’deki çok sayıda yeni girişimi farklı teknoparkların desteklediği düşünülürse oldukça faydalı bir uygulama olduğu söylenebilir.

Sosyal Hayat


Öğrenciler yıl boyunca çeşitli aktiviteler organize ediyorlar. Dans, tiyatro, konser, söyleşi, zirve ve seminerler için Marianne Molu Amfisi ve Sabancı Kültür Sitesi kullanılabilir durumda. Bu aktivitelerin yanında üniversitede her yıl bahar şenlikleri gerçekleştiriliyor.

Kayseri şehir çok fazla etkinliğin düzenlendiği bir şehir değil. Dolayısıyla bazı öğrenciler kampüs dışı aktivite bulmakta zorluk yaşayabilirler. Fakat bölgede bulunan üniversitenin de ismini aldığı Erciyes Dağı öğrencilere çoğu şehirde olamayan muhteşem bir ayrıcalık sağlıyor. Kış sporlarıyla ilgileniyorsanız kış sezonunda boş olduğunuz her gün günübirlik bir gezi düzenleyebilirsiniz.


Eğitim


Erciyes Üniversitesi’nde lisans öğretimi 18 fakülte ve 3 yüksekokulda yapılmaktadır. Lisans öğretim süresi Tıp Fakültesi’nde 12 yarıyıl; Veteriner, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri’nde 10 yarıyıl; diğer fakültelerde 8 yarıyıldır.


Üniversite akademik anlamda başarılı ve gerekli kriterleri yerine getiren öğrencilere çift anadal veya yandal yapma imkânı tanımaktadır. Ayrıca son senesinde olup mezun olacak öğrenciler yine belli kriterleri yerine getirerek enstitü kurulları kararı ile lisansüstü programlardan ders alabilirler.


Erciyes Üniversitesi Türkiye’deki 10 araştırma üniversitesinden bir tanesi. Akademik kadrosunda yaklaşık 4500 öğretim görevlisi bulunuyor.

Yurtlar


Okula 15 dakika uzaklıkta bir KYK yurdu bulunuyor. 25 dakika uzaklıkta bir de özel bir yurt var (Ali Boz Erkek Öğrenci Yurdu) fakat bahsedilen iki yurt da erkek yurdu. Kızlar için de üniversite yakınlarında iki adet yurt mevcut (Gevher Nesibe Kız Öğrenci Yurdu ve Melikgazi Kız Yurdu). Kız yurtları erkek yurtlarına göre biraz daha gelişmiş durumda.

Uluslararası İmkanlar


Çoğu üniversitede olduğu gibi Erciyes Üniversitesi’nde de Erasmus olanağı mevcut. Dil yeterlilik sınavında gerekli puanı alıp not ortalamanızın belli bir kriterden yüksek olması koşuluyla bu programa başvurabiliyorsunuz.

13 görüntüleme0 yorum