Erciyes Üniversitesi | Tıp Fakültesi

Tıp eğitimi Erciyes Üniversitesi’nde 1969-1970 ders yılından beri veriliyor. Eğitim dili tamamen Türkçe. Fakültede 165 profesör, 43 doçent, 53 doktor öğretim üyesi bulunuyor. Öğretim üyesi başına 8 öğrenci düşüyor ki bu üniversitenin diğer bölümleri incelendiğinde gayet iyi bir oran. Tıp Fakültesi 2012 yılında TEPDAD (Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından akredite edildi.


Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde derslere göre devamsızlık sınırları bulunuyor. Teorik derslere %75, pratik derslere %80 devam zorunluluğu var. Yoklama yüz taramasıyla yapılıyor, dolayısıyla “arkadaşım imza atar” şeklinde bir yoklama anlayışı yok. Pratik dersler 1.sınıfta tüm komitenin yaklaşık %20 sini oluşturuyor. 2. sınıfta pratik ders sayısı oldukça artıyor. 3.sınıfta pratik ders sayısı 2. Sınıfa göre daha az. Bu pratik derslerde öğrenci başına bir mikroskop bulunuyor.


Şu anda Tıp Fakültesi ve hastane tam olarak karşı karşıya bulunuyor. Fakülte hastanesinin iyiliği nedeniyle çevre illerden çok hasta geliyor ve bu da öğrenciler onlara yardım ederken öğrencilere fazladan tecrübe sağlıyor.

3 görüntüleme0 yorum