Galatasaray Üniversitesi

Geçmişi 1481 yılında Sultan II. Bayezıd’ın Galata Saray adında bir okul kurmasına kadar giden Galatasaray eğitim kurumlarının üniversite ayağı, Galatasaray Lisesi mezunlarının da çabasıyla 1992 yılında kurulmuştur. İlk eğitim verdiği sene 1993-1994 eğitim-öğretim yılıdır. İlk kurulduğunda ismi Galatasaray Eğitim Öğretim Kurumu olan yapı 1994 yazında Galatasaray Üniversitesi adını almıştır. Üniversite halen Türkiye’nin en prestijli eğitim kurumlarından biridir.

Yerleşke


Galatasaray Üniversitesi’nin yerleşkesi İstanbul’daki en güzel konumlardan birine sahiptir. Çırağan Sarayı ile Kabataş Erkek Lisesi arasında, İstanbul Boğazı’na sıfır bir alanı vardır.


Üniversite binasında 2013 yılı başlarında bir yangın çıktı. Uzun süre restore edilemeyen binanın en sonunda 2019 yılında restoresi tamamlandı. Dolayısıyla yeni yerleşen öğrenciler için sıkıntılı herhangi bir durum bulunmuyor.


Üniversitenin yerleşkesi devasa bir yerleşke değil. Fakat bu, konumu itibarıyla beklenebilir bir durum. Ayrıca öğrencilerin arabalarını park etmeleri için de çok bir alan bulunmuyor ama yürüme mesafesinde yer alan Yıldız Parkı’na park edip okula yürüyen öğrenciler var.

Yurtlar


Üniversitenin kendine ait öğrenci yurdu bulunmamakta. Şehir dışından gelecek olan öğrenciler ya arkadaşlarıyla öğrenci evine çıkmayı ya devlet yurtlarını ya da özel yurtları tercih ediyorlar. Çok yakında bulunan Ortaköy ve Beşiktaş’ta veya ulaşımı oldukça kolay olan Üsküdar veya Kadıköy’de eve çıkanların sayısı oldukça fazla.

Sosyal Hayat


Çoğu üniversitede olduğu gibi Galatasaray Üniversitesi’nde de öğrenci kulüpleri mevcut. Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi aracılığıyla bu öğrenci kulüpleri çeşitli aktiviteler düzenleyebiliyorlar. Yine bu daire aracılığıyla üniversite öğrencileri, üniversiteler arası yapılan spor turnuvalarına okul takımlarıyla katılım sağlayabiliyorlar.


Dönem dönem gerçekleşen bu aktivitelerin yanında okulun konumu öğrencilerin oldukça işine geliyor. Ortaköy ve Beşiktaş’ın merkezi yürüme mesafesinde. Okul çıkışı buralara gidip vakit geçiren öğrenciler mevcut.


Üniversitenin içindeki kafeterya da deniz kenarındaki konumuyla zevkli bir mekân olabilmektedir.

Eğitim


Galatasaray Üniversitesi Türk ve Fransız hükümetlerinin anlaşmasıyla kurulmuştur. Türkçe dersler de bulunmakla birlikte çoğu ders Fransızcadır. Öğrencilerin sıkıntı çekmemesi için okula yerleşen öğrenciler hazırlık sınıfına başlarlar. Bir sene süren yoğun Fransızca eğitimi sonrasında öğrenciler sadece dersleri anlayabilecek düzeyde değil, Fransızca konuşulan bir yerde rahatlıkla geçinebilecek düzeyde Fransızcaya sahip olurlar. İngilizce de zorunlu olarak öğretilir.


Üniversitede 5 fakülte ve 10 bölüm bulunur. Bunların yanında çeşitli enstitüler ve Deniz Meslek Yüksekokulu eğitim vermeye devam etmektedir.

Uluslararası İmkanlar


Galatasaray Üniversitesi Öğrencileri Erasmus+ programından faydalanabilirler. Bu program sayesinde öğrenciler Avrupa’daki anlaşmalı okullarda bir dönem veya bir yıl eğitim görebilir veya Avrupa’da çeşitli staj imkanlarından faydalanabilirler.

8 görüntüleme0 yorum