Galatasaray Üniversitesi | Hukuk Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi lisans eğitimi bir yıllık hazırlık eğitimi haricinde dört yılda tamamlanır. Her sene kontenjan 50 kişiden oluşur fakat bu kişilerin 25’i Fransa hükümetiyle yapılan anlaşma gereği Galatasaray Lisesi’nden gelir. Öğrenciler lisans eğitiminin yanında çeşitli alanlarda tezli veya tezsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilirler.


Fakültede Türk Hukuku’nun uygulanmasına ilişkin dersler Türkçe olarak verilir. Fakat Fransızca olan dersler de bulunur. Galatasaray Üniversitesi’nin Fransızca hazırlık sınıfından dolayı öğrenciler bu durumla bir sıkıntı yaşamazlar. Aynı şekilde fakültenin akademik kadrosunda Türk akademisyenlerin yanında ana dili Fransızca olan akademisyenler de bulunmaktadır.


Hukuk eğitimi zordur ve çalışma gerektirir. Özellikle Galatasaray Üniversitesi gibi bu alanda başarılı olduğu şüphe götürmez bir kurumun eğitiminin öğrencileri zorladığı söylenebilir. Dil farklılığı da tabi ki bazı derslere fazladan zorluk katar. Artık Fransızcanın evrensel olarak çok kullanılmamasından dolayı Fransızca eğitimi eleştiren kişiler vardır.

Hukuk Fakültesi öğrencileri Sokrates-Erasmus programı dahilinde eğitim dönemlerinin bir kısmını Fransa, Belçika, İsviçre, İtalya, Almanya ve Hollanda ülkelerinde geçirebilirler.

7 görüntüleme0 yorum