Gazi Üniversitesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında temelleri atılan Gazi Üniversitesi, "Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" adıyla açılmıştır. 2020 yılı itibariyle Gazi Üniversitesi bünyesinde 21 fakülte, 1 konservatuar, 4 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 41 araştırma merkezi ve 7 enstitü ile eğitim öğretime devam etmektedir.
Yerleşke

Gazi Üniversitesi’nin fakülte ve yüksekokullarının en yoğun olarak bulunduğu yerleşkesi rektörlük yerleşkesi. Başkent Ankara’nın merkezinde yer alıyor. Çeşitli fakülte ve yüksekokullar Beşevler, Maltepe, Emek, Gölbaşı, Çubuk ve Beypazarı olmak üzere şehrin çeşitli merkezlerinde yer alıyorlar. Gazi Üniversitesi’nin merkez kampüsü Beşevler’de 450 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu. Bunun dışında Emek’te 11,624, Maltepe’de 21,184, Çubuk’ta 689,638 ve Gölbaşı’nda 318 bin metrekare olmak üzere dört ayrı yerleşkesi daha bulunuyor.

Gazi Üniversitesi Rektörlük Yerleşkesi içerisinde farklı spor dalları için tesisler bulunuyor. Futbol sahaları, tenis kortları, basketbol sahası ve olimpik yüzme havuzu bu tesislerden bazıları. Ayrıca öğrenciler sauna, atış poligonu ve fitness salonu gibi ayrıcalıklardan yararlanabiliyorlar. Yerleşke içerisindeki kafeteryalarda da öğrencilerin oldukça fazla vakit geçirdikleri söylenebilir. Merkez Kampüs’te öğrencilerin çimlere uzanıp zaman geçirdiği yeşillik alanlar da bulunuyor.

Gazi Üniversitesi rektörlük binasının resmi 20 TL’nin üzerinde yer almaktadır.

Sosyal Hayat

Bazı iddiaların aksine Gazi Üniversitesi’nde genelde öğrenciler arasında rahat ve sakin bir ortam görülüyor. Herkes kendi halinde, kimse kimseye karışmıyor. Özellikle merkez yerleşkedeki imkanlardan oldukça fazla faydalanılıyor. Öğrenciler kafelerde, spor tesislerinde veya yeşillik alanlarda vakit geçirebiliyorlar. Öğrencilerin söylemekten çok hoşlandıkları bir de sloganları bulunuyor: “Gazi’li Olmak Ayrıcalıktır”.

Üniversitede yaklaşık 120 öğrenci topluluğu bulunuyor ve bu topluluklar aktif kalmak ve etkinlik yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Karşınıza sürekli bir etkinlik afişi çıkacaktır. Dans, tiyatro, spor dalları ve bölümler özelinde kulüpler bulunabilir. Fakat öğrenci yorumlarına göre rektörlüğün okul topluluklarına olan desteği biraz kısıtlı durumda.

Eğitim


Bir devlet üniversitesi olan Gazi Üniversitesi’nde 49.367 lisans, 14.621 yüksek lisans ve doktora, 9.650 ön lisans öğrencisine denk olarak 4.094 akademik personel bulunmaktadır. Her akademik personelin bir sınıftan sorumlu olmadığını hesaba katsak dahi akademisyen/öğrenci oranının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilerin 3. yarıyıl başında en az 3.50 ortalamaya sahip olması ve ilgili sınıfın başarı sıralamasında en üst %20’nin içerisinde olmaları gerekiyor.

Üniversitede çift anadal ve yandal yapma imkanı bulunmaktadır. Fakat bu programlara başvurabilmeleri için öğrencilerin belli bir akademik başarı yakalamış olmaları gerekiyor.

Okulun sınav sistemi özellikle çalışmaya alışık olmayan kişiler için biraz yorucu olabilir. Belli bir sınav haftası yok ve sürekli bir sınav ortamı var.


Yurtlar


Gazi Üniversitesi’nin kendi yerleşkesinde yurt bulunmuyor fakat çevresinde oldukça fazla yurt var. KYK aracılığıyla devlet yurtlarında veya yakındaki Sabancı Kız Yurdu gibi özel yurtlarda konaklayabilirsiniz. Bu özel yurtların fiyatları ortalama 700-800 TL’den başlıyor. Yurtlar dışında okul çevresinde arkadaşlarınızla çıkabileceğiniz kiralık evler de bulunmakta.

Yemekhane

Gazi Üniversitesi yemekhanesinde 4 çeşit yemek için 1.40 TL ödeyerek karnınızı doyurabilirsiniz. Diğer üniversitelerle kıyaslayınca yemek fiyatının oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Uluslararası İmkanlar

Gazi Üniversitesi’nde 2014 yılından itibaren yurt dışında staj yapma veya öğrenim görme amaçlı Erasmus+ programı uygulanmaktadır. 2016-2017 akademik yılında Erasmus kapsamında 124 öğrenci öğrenim görme, 98 öğrenci staj yapma amacıyla yurt dışına gönderilmiştir. Üniversitenin AB üyesi ülkelerdeki 367 adet üniversiteyle anlaşması bulunmaktadır.

20 görüntüleme0 yorum