Gazi Üniversitesi | Tıp Fakültesi

1979 yılında kurulan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 2020 yılı itibariyle Türkiye’nin önde gelen tıp fakültelerinden biri konumuna erişmiş bulunmaktadır. Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dil seçeneği vardır. Türkçe seçenler dersleri tamamen Türkçe, İngilizce seçenler ise tamamen İngilizce olarak görmektedir. Yeterli İngilizce derecesi olmayanlar için 1 sene hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Türkçe Tıp Fakültesi ilk kez 2011 yılında TEPDAD (Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından akredite olmuş, 2017 yılında yeniden akreditasyonu başarıyla tamamlamıştır. İngilizce Tıp Fakültesi ise 2018 yılında akredite edilmiştir.Tıp Fakültesi Ankara’nın merkezlerinden Bahçelievler semtinde bulunur. Merkez kampüse yürüyerek 15 dakikada ulaşılabilir. Tıp Fakültesi Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi ile içi içe bulunmaktadır. Dolayısıyla öğrenciler her gün hastane ortamına girmekte ve tıp mecrasına daha kolay adapte olmaktadır.


Tıp Fakültesi’nde dersler komite sistemiyle görülmektedir ve bu komitelerde devamsızlık sınırı bulunmaktadır. Pratik derslerde %20, teorik derslerde ise %30 devamsızlık hakkı bulunmaktadır. Eğer devamsızlık hakkınızı aşarsanız o dönem ilgili komite sınavına giremiyorsunuz. Dönemi geçmek için 100 üzerinden en az 60 almak gerekmekte. Bu notlandırma hesaplanırken komite sınavlarının %60’ı ve finalin %40’ı alınıyor. Eğer dönem sonunda 60’ın altında kalırsanız sınıf tekrarı yapmak durumundasınız. Alttan ders alma gibi bir sistem yok.


Fakültede yaklaşık olarak 2400 öğrenci ve 350 öğretim üyesi bulunmaktadır. Öğrenci başına düşen öğretmen sayısı oldukça düşük olduğu için öğretim üyeleriyle iletişim diğer üniversitedekilere göre biraz daha kolay.

9 görüntüleme0 yorum