Gebze Teknik Üniversitesi

Genel Bilgi


Gebze Teknik Üniversitesi, 1992’de Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla kurulmuş ve 2014 yılında TBMM kararıyla yeniden yapılandırılmıştır. Halihazırda 4 fakültesinde 18 lisans programı vermekte olan üniversite akademisyenleriyle ve yerleşkesinin sanayinin merkezinde yer almasıyla ön plana çıkmaktadır. 2017 yılında Cumhurbaşkanı’nın açıklamasında Türkiye’nin 10 araştırma üniversitesinden biri olarak belirtilmiştir.
Yerleşke


Gebze Teknik Üniversitesi’nin kampüsü, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova gibi pek çok şehrin merkezine oldukça yakın bir konumda ve ayrıca Sabiha Gökçen Havalimanı’na 15-20 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Yine konumu itibariyle sanayi bölgelerine de çok yakındır. Oldukça fazla organize sanayi bölgesinin yanında 5 adet Teknopark’ın ortasında bulunur. Üniversitenin içinde Marmaray durağı bulunmaktadır. Çevre merkezlerden gelen toplu taşıma amaçlarıyla kampüse kolayca ulaşılabilmektedir.

Gebze Teknik Üniversitesi yerleşkesi yeşil ve büyük bir alana sahip. Kampüsün içinde yüzme havuzu, spor salonu ve farklı spor tesisleri bulunuyor. Öğrencilerin bir şeyler yiyip içebileceği bir adet yemekhane ve bir adet kafe bulunuyor.

Sosyal Hayat

Gebze Teknik Üniversitesi şehir merkezlerinden uzak ve izole durmasına rağmen öğrenciler sosyal hayat bakımından sıkıntı çekmez. 35 öğrenci topluluğu sene içinde ortalama 300 etkinlik ile öğrencilerin hayatlarını renklendirmeye çalışır. Sene içinde çeşitli kariyer günleri, bilim ve teknoloji günleri, zirveler ve söyleşiler organize ediliyor. Ayrıca öğrenciler okulun yeşil alanlarında da vakit geçirebiliyorlar. Eğer üniversite içerisindeki aktiviteler yeterli gelmezse öğrenciler okulun içindeki Marmaray durağını kullanarak İstanbul şehir merkezine çok kolay bir şekilde ulaşabilmekte.

Eğitim

Gebze Teknik Üniversitesi’nin akademik personeli özellikle araştırmalar konusunda çok tecrübeli isimler. Üniversite birçok araştırma üzerinde TÜBİTAK ile birlikte çalışıyor. Üniversitenin geçmişi çok eskiye dayanmamasına rağmen bilim ve proje üretiminde de oldukça ilerlemiş bir üniversite.

GTÜ bir devlet üniversitesi olmasına rağmen öğretmen başına düşen öğrenci sayısı oldukça düşük. Bu durum öğretmen ve öğrencilerin iletişiminde pozitif bir etki yaratıyor. Tam olarak sayıları incelemek gerekirse yaklaşık olarak 4 lisans öğrencisine 1 öğretim elemanı düşüyor. Bu gayet iyi bir oran.

2009 yılında Avrupa Komisyonu, Gebze Teknik Üniversitesi’ne Diploma Eki Etiketi vermiştir. Dolayısıyla mezunların diplomaları evrensel düzeyde tanınmaktadır.

Üniversitenin bulunduğu konum (3 Teknopark ve organize sanayi bölgeleri arasında bulunması) hem öğrencilerin eğitimi hem de iş imkanları bakımından pozitif bir etki yaratmaktadır.

Yurtlar

Üniversitenin kendi yurdu bulunmamaktadır. Fakat tercih ederseniz devletin KYK yurtları üniversiteye yaklaşık 20km mesafede.

Uluslararası İmkanlar

Üniversitenin Erasmus programı kapsamında Avrupa içerisinde 100’e yakın üniversiteyle anlaşması bulunmaktadır. Okulun verdiği istatistiklere göre her 5 öğrenciden biri öğrenim süresi boyunca bir senesini Avrupa’da geçirmekte.


9 görüntüleme0 yorum