Hacettepe Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi, 1954 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. Zaman içinde yeni bölümleri açılmıştır. Günümüzde 15 Fakülte, 15 Enstitü, 2 Yüksekokul, 1 Konservatuvar, 4 Meslek Yüksekokulu, 98 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir.


Hacettepe Üniversitesi önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.


Sosyal Hayat


Hacettepe Üniversitesi Beytepe Mevkiinde 1500 hektarlık oldukça büyük bir alana kurulmuştur. Ufak bir kasaba demek yanlış olmaz. İçinde Beytepe Alışveriş Merkezi (BAM) ve City Center (City) adında iki popüler mekân bulunur. Bu mekânlarda, onlarca çeşit yiyecek, içecek, eğlence yerleri bulunmaktadır ve öğrenciler için vazgeçilmez haldedirler. Ayrıca alışveriş yapabilmeniz için iki adet market de bulunur.

Kampüsün büyük kısmı yeşil alanlarla ve ormanlarla kaplıdır. Çimlere oturup vakit geçirmek için ideal. Ancak aşırı soğuklara dikkat etmenizi öneririz. Bunların dışında gidebileceğiniz bir adet de göl bulunur. Ayrıca kampüste bir sürü köpek, kedinin yanı sıra tilki, kirpi, kurt gibi değişik hayvanlarla da karşılaşabilirsiniz.

Üniversite de 160’ın üzerinde kulüp bulunmaktadır istediğiniz bir kulübe girerek insanlarla tanışabilirsiniz.

Yerleşke


Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye ve Beytepe olmak üzere 2 ana yerleşkeden oluşur. Ankara şehir merkezinde bulunan Sıhhiye Yerleşkesi’nde sağlık bölümleri yer almaktadır. Şehir merkezinde bulunduğundan ulaşım açısından kolaydır ancak kampüs hayatı biraz kısıtlıdır.

Buna karşılık Beytepe Yerleşkesi ise şehrin dışında 5.877.628 m2’lik bir alana kurulmuştur. Birçok fakülteyi barındıran Beytepe, etrafı ağaçlarla çevrili dağlık bir alandadır. İçerisinde bir sürü vahşi hayvan tabelası görebileceğiniz Beytepe, doğa ile iç içedir. Şehrin dışında kaldığından dolayı üzülmeyin, Beytepe’nin içerisinde öğrencilere özel minik bir şehir bulunmaktadır. Ayrıca Beytepe Yerleşkesi’nde bir sürü spor ve kültürel aktivite için de alan bulunmaktadır.

Ulaşım olarak bazı sıkıntılar yaşanabilse de ulaştıktan sonra hayatınızı sürdürebileceğiniz bir yerdir.

Eğitim


Hacettepe Üniversitesi, adını özellikle tıp ve benzeri bölümlerle duyurmuş bir üniversitedir. Ancak sanmayın ki diğer bölümlerinin de ondan aşağı kalan yanı yoktur. Kaliteli ve bilgi sahibi öğretmen kadrosu ile öğrenciler mezun olduklarında kendilerini birçok kişinin önüne geçmiş şekilde bulabilirler. Tabi ki güzel eğitimin yanında sizi zorlayıcı sınavlar bulmaktadır. Çoğunlukla kendinizi 7/24 açık olan kütüphanede ders çalışırken bulabilirsiniz. Kütüphanelerde duş da bulunmakta siz düşünün artık :)

Yurtlar


Beytepe Yerleşkesi’nde toplam iki adet öğrenci yurdu bulunmaktadır. Yurtlara ek olarak yine kampüs içerisinde 3 adet de öğrenci evi bulunmaktadır.

Eğer kampüs içerisinde kalmak istemiyorsanız, Ankara’da öğrencilere uygun ev bulmak da bir seçenek tabi ancak kampüse giden uzun yolu da göze almanız gereklidir.

Uluslararası İmkânlar


Hacettepe Üniversitesi’nin oldukça aktif bir Erasmus programı bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 4500 öğrenci yurtdışına gider ve 1200’e yakın öğrenci de okumak için Hacettepe’ye gelir.

21 görüntüleme0 yorum