İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 1996 yılında kurulmuştur. Üniversitenin mottosu “Okul için değil, yaşam için öğrenmeli”dir. Bünyesinde 7 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu bulunduran üniversite Türkiye’nin en fazla yabancı öğrenciye sahip olan okullarındandır. Türkiye’de kurulan 4. vakıf üniversitesidir. 2019 yılında üniversite İlbak Holding’e satılmıştır.

Yerleşke


Bilgi Üniversitesi’nin 4 tane kampüsü bulunur. Haliç’in kıyısında bulunan santralİstanbul Kampüsü 118 dönümlük yeşil bir alanda kurulmuştur. Enerji Müzesi bu kampüsün içinde yer alır. Bu kampüse yürüme mesafesinde Bilgi Üniversitesi’nin bir ek binası bulunmaktadır. Bu ek bina da 5000 metrekareden fazla alana sahiptir. santralİstanbul Kampüsü’ndeki eğitim binası eski elektrik santrali binalarının dönüştürülmesiyle üniversiteye dönüşmüştür. Dolayısıyla binanın dış mimarisi eğitim için çok iç açıcı olmayabilir.


Üniversitenin bir diğer kampüsü Mecidiyeköy ve Şişli’ye 5 dakika mesafede yer alan Kuştepe Kampüsü’dür. Kampüsün içerisinde spor salonu, voleybol, basketbol ve hentbol sahaları ve bir kütüphane bulunmaktadır. Konumundan dolayı ulaşımda herhangi bir sıkıntı çekilmemektedir.


Üniversitenin diğer kampüsleri Dolapdere Kampüsü ve Kozyatağı Kampüsü’dür. Tüm kampüslere ulaşım oldukça kolaydır.


Yurtlar


Üniversitenin kendi kampüslerinde yurt bulunmamaktadır. Ancak üniversite kampüslerin yanındaki yurtlarla anlaşmıştır ve talep geldiği takdirde öğrencileri bu yurtlardaki bir, iki veya dört kişilik odalara yerleştirebilir.


Sosyal Hayat


Bilgi Üniversitesi’nde spor, sanat, akademik, kariyer, sosyal sorumluluk ve hobi alanlarında 100’den fazla öğrenci kulübü bulunmaktadır. Ayrıca kampüsleri konumlarından dolayı çeşitli merkezlere oldukça yakındır. Kampüslere göre Kadıköy, Karaköy, Şişli ve Mecidiyeköy tercih edilen merkezlerdir.


Burslar


İstanbul Bilgi Üniversitesi özel bir üniversitedir ve öğrencilere çeşitli burs imkânı sunar. Öğrenciler üniversite sınavı sonuçlarına göre burs kazanabilecekleri gibi ihtiyaç bursu veya spor bursu kazanmak da mümkündür. Ayrıca üniversitede 2. Ve 3. Sınıfı bitiren öğrenciler genel ortalamalarını 3.7’nin üstünde tuttukları halde öğrenim ücreti üzerinden %50 burs kazanmaya hak kazanırlar.


Eğitim


Mimarlık okuyanlar için atölyeler, mühendislik ve sağlık laboratuvarları ve hukuk kliniği bulunur. Üniversite böylece öğrencilerin okuma ve dinlemenin yanında okuyarak öğrenmesini amaçlar.


Uluslararası İmkanlar


Bilgi Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde Erasmus programları uygulanmaktadır. Öğrenciler bir dönemlerini veya bir senelerini yurt dışında geçirebilirler. Bilgi Üniversitesi, Laureate International Universities üyesidir.

14 görüntüleme0 yorum