İstanbul Üniversitesi | Tıp Fakültesi

193 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en köklü tıp fakültesi ve bilim alanında Nobel Ödülü’ne sahip tek fakültesidir.


Tarihçe


14 Mart 1827’de kurulan Tıphane-i Amire ile modern tıp eğitimimiz başlamaktadır. Daha sonra değişik adlarla değişik yerleşkelerde bulunan fakültemiz, Üniversite Reformu ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi adını almıştır. 1945’te Ankara Tıp Fakültesi’nin açılmasına kadar ülkenin tek tıp fakültesi olmuş ve 1967’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin İÜ içerisinde ayrıca kurulmasıyla adı İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi olmuştur. Çapa semtinde konumlanmıştır.


Konum


Fakültemiz, İstanbul’un tarihi merkezi olan Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Önünden geçen tramvay, otobüs ve dolmuş durakları ve çok yakın olan metrobüs ve metro durakları sayesinde ulaşımın en kolay olduğu tıp fakültesi hastanesidir. Toplu taşıma ile Taksim, Kadıköy ve Bakırköy gibi semtlere kısa sürede ulaşım kolaylığı vardır.

Programlar


İngilizce programı 62, Türkçe programı 308 öğrenci kontenjanına sahiptir. Genel yerleştirmede İngilizce programı başarı sıralaması 1863, Türkçe program başarı sıralaması 2609’dur. 297’si profesör, toplam 409 öğretim üyesi bulunmaktadır ve teorik derslerin büyük çoğunluğu amfilerde profesörler tarafından verilmektedir. Türkçe programımız akreditedir, akreditasyon uluslararası standartlara uygunluğun göstergesidir. 1 ve 2. Dönem öğrencilerin dersleri anatomi, histoloji ve embriyoloji, tıbbi biyoloji gibi temel bilimler ağırlıklıdır. 1. Dönem sonunda 1. basamak sağlık kurumunda iki haftalık zorunlu yaz stajı yapılması gerekmektedir. 2. Dönemin sonunda ise 2 veya 3. derece sağlık kuruluşunda iki haftalık zorunlu yaz stajı yapmak gerekmektedir. 3. Dönemde yarı klinik yarı teorik olarak hasta üzerinden dahiliye ve çocuk hastalıkları dersleri ağırlaşmaktadır. 4 ve 5. Dönem klinik dönemdir ve stajyer doktor olarak eğitim hayatı devam eder. 6. Dönemde intörn doktor göreviyle öğrencilik ile doktorluk arası dönem yaşanır.


Öğrenci Kulüpleri


İTF, 45 öğrenci kulübüyle üniversitenin en çok kulübü olan fakültesidir. Bu kulüplerin çoğu yıl içerisinde sayısız etkinlik yapmaktadır. Doğa sporları, su altı sporları, bilimsel kongreler, farklı konseptlerde partiler, müzik yarışmaları, diğer fakültelerle münazaralar, bilimsel araştırma yapma, heykelcilik workshopları gibi sayısız imkân bu öğrenci kulüpleri ile sağlanmaktadır.Değişim Programları


Ludwig Maximillians-Universität München ile fakültemiz arasında yapılan ikili anlaşmalarla öğrencilere Alamnya’da yaz stajı yapma imkânı sağlanmaktadır. Erasmus programı ile değişim öğrencisi olma imkânı vardır. Bunun yanında TurkMSIC’in (Türk Tıp Öğrencileri Birliği) yaptığı sınav ile birçok ülkenin tıp fakültelerinde araştırma veya staj yapma imkânı sağlanmaktadır.


Yeme İçme İmkanları


Fakülte yemekhanesinde sabah kahvaltı, öğle ve akşam yemek çıkmaktadır. Öğrenciler, verilen öğrenci kartlarına yükledikleri miktar ile öğün başına 3,75 TL’ye yemekhaneden faydalanmaktadır. Kartı yanında olmayan kişiler 12 TL’ye bir öğün yemek alabilmektedir, buna dikkat etmek gerekiyor. Kart dolumu yemekhaneden kolayca yapılmaktadır.

Kampüs dışında ise merkezi konumundan dolayı birçok farklı seçenek vardır. Menüyü beğenmediğiniz günler ev yemekleri yiyebilir, okulun karşısında bulunan 2 ünlü hamburgerciyi tercih edebilir, yakın çevredeki 7 8 tane kafeden birine oturabilir veya Uygur yemekleri gibi farklı kültürlerin tatlarını deneyebilirsiniz.

12 görüntüleme0 yorum