İzmir Türk Koleji

1950 yılında Tatış ailesi tarafından o dönem ülkede rağbet gören iyi eğitim veren yabancı okullarına muadil bir Türk okulu açma felsefesiyle ortaya çıkan İTK’nın bugün İzmir’de Bornova, Büyükçiğli ve Merkez kampüs olmak üzere üç adet lise kampüsü var. Kampüsleri coğrafi olarak değerlendirecek olursak tartışmasız en güzel yer Mithatpaşa’da olan merkez kampüsündür (hele ki Merkez kampüsün fen lisesindeyseniz bazı sınıflar deniz manzaralı). Bornova ve Büyükçiğli kampüslerinin yerlerinin en büyük avantajları İzmir’deki büyük yerleşim birimlerine yakın olmasıdır. Bunun yanında Büyükçiğli kampüsü öğrencilerine havuz imkânı da sunmaya başlamıştır. Bu üç kampüste de neredeyse sıfıra yakın yeşillik vardır Merkez kampüsün nostaljik ve hoş bir havası olsa da diğer iki kampüs için yeşillik olmaması ciddi bir sıkıntı çünkü ikinci dönem o kavurucu İzmir sıcağı betondan sekip yüzünüze çarpıyor.
Öncellikle eğer çok iyi bir öğrenciyseniz (yönetimi ilk 100’e kesin gireceğinize inandıracak kadar) ve bu özelliğinizden dolayı size özel bir ilgi gösterilmesini istiyorsanız sizin için güzel bir tercih olabilir İTK. Ama şayet bu özelliklere sahip değilseniz ne yazık ki okul yönetimi sizden bir reklam sağlayamayacağı için size değer vermiyor ve böylece ikinci sınıf vatandaş konumuna geliyorsunuz. Bu durum genellikle en umursamaz öğrencinin bile 4 senelik lise hayatı içinde özgüveninin kırılmasına yol açıyor. Çoğu özel lisede uygulanan şekilci disiplin uygulamaları (uzun saç, etek boyu gibi) bu okulda da mevcut. Peki bu kadar kötü sanılabilecek şeyin yanında hiç mi iyi bir şeyi yok bu okulun? Kimi öğretmenler yukardaki gibi yönetimle aynı zihniyette olsa da çoğu öyle değil ve size bireysel olarak ellerinden geldiği kadar yardım etmeye açıklar, siz yeter ki isteyin. Ayrıca bu özverili karakterlerinin yanında her biri genellikle alanında bayağı iyi öğretmenler oluyorlar. Bu öğretmenlerle kurduğunuz ilişkiler hayatınıza kattığınız güzel şeylerden biri. Bir diğer güzel şey ise bu okulda edindiğiniz arkadaşlıklar… Eğer bir şekilde 4 veya 3 sene boyunca aynı sınıfa denk gelirseniz bu sınıftaki en anlaşamadığınız kişiyle bile bir şekilde samimi oluyorsunuz. Aynı sıkıntılardan sınıfça geçmek ve bu kadar sene boyunca her gün en çok birbirinizi görmek ister istemez aranızda sıkı bir bağ kuruyor ve böylece çok değerli arkadaşlıklar ediniyorsunuz.

Okulun sıkıntılarından başka bir tanesi de her ne kadar bu bir özel okul olsa da 4 sene boyunca okulunuzdaki kaloriferler veya klimalar çalışmayabilir ve yönetim bunları tamir etmek yerine gidip İzmir’e yeni bir kampüs açmayı veya şehrin her yerine sınav derecelerinin reklamını yapmayı tercih edebilir. Bu tarz olaylar okulda okurken sinirinizi bozsa bile vakit gelip geçtiğinde arkadaşlarınızla muhabbetini yapıp güldüğünüz komik anılar haline geliyor. Zaten İTK’nın olayı da bu, edindiğiniz arkadaşlarla okulun size yaşattığı klasik lise deneyimiyle makara yapmak.

6 görüntüleme0 yorum