İstanbul Bilgi Üniversitesi | Mimarlık

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde mimarlık bölümü diğer üniversitelere göre biraz daha teknolojiyle içli dışlı anlatılıyor. Üniversitedeki bölümler arasında en pahalılardan biri.


Üniversitenin programı öğrencilerin ihtiyaç duyacağı ve duymayacağı beceriler düşünülerek hazırlanmış. Örneğin yapılar yaptırmadan üzerinde çalışmadan önce tasarım konularının üstünden geçiliyor ki bu durum aslında öğrencilerin yaratıcılığı açısından çok önemli. Yaratıcılığı gelişen ve tasarım fikirleri gelişmiş olan öğrenciler daha iyi yapılar yapabiliyorlar. Mimarlıkta kullanılmayacak matematik becerileri öğretilmiyor. Bunlar yerine daha fazla proje yapılıyor.


Mimarlıkta projeler zordur ve zaman alır. Çoğu üniversitede mimarlık okuyan öğrenciler bundan şikâyet ederler. Bilgi Üniversitesi’nde projelerin çokluğu bu durumu biraz daha çekilmez hale getirse de aslında öğrencilerin en çok ihtiyacı olduğu pratik becerilerini artırıyor.


Üniversitede projeler genelde üç boyutlu tasarım programlarıyla yapılıyor. Diğer üniversitelerdeki gibi maket üzerinden proje geliştirme sayısı daha az.


Üniversitenin mimarlık programında zorunlu teknoloji stajları var. Bu stajlarla öğrenciler yazın programlama dilleri de öğrenebiliyorlar.


Bilgi Üniversitesi’nde Mimari Tasarım alanında yüksek lisans eğitimi de veriliyor.

11 görüntüleme0 yorum