İstanbul Medeniyet Üniversitesi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi nispeten yeni bir üniversite olup 2010 yılında İstanbul’un Anadolu yakasında kurulmuştur. Üniversitenin 10 fakültesi, 2 yüksekokulu, 1 enstitüsü ve 14 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır.
Yerleşke


İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin 4 adet yerleşkesi vardır. Göztepe Güney Yerleşkesi’nde Edebiyat Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi; Göztepe Kuzey Yerleşkesi’nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Tıp Fakültesi; Cevizli Kartal Yerleşkesi’nde Hukuk Fakültesi, Turizm Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bulunur; Orhanlı Yerleşkesi’nde Diş Hekimliği Fakültesi bulunur.


Üniversitenin Göztepe Güney ve Kuzey Yerleşkeleri’nde öğrencilerin vakitlerini geçirebilecekleri kantinler ve kafeteryalar var fakat bunlar genellikle kapalı alanlar. Öğrenciler binaların konteynır olmasından şikayetçi. Yine bu yerleşkelerde kütüphaneler de bulunuyor. 7/24 uygulaması yok, hafta içi ve hafta sonu belli saatlerde açılıp kapanan bir kütüphane sistemi var. Güney kampüsünde söyleşilerin ve toplantıların yapıldığı 300 kişilik bir konferans salonu bulunuyor.


Öğrencilerin daha çok faydalanabildiği alanlar olan spor tesisleri kuzey ve güney kampüslere dağılmış durumda. Kuzey kampüsünde birer basketbol ve voleybol sahası, Güney kampüste bir adet futbol, iki adet tenis ve iki adet basketbol sahası öğrencilerin kullanımına açık.


Göztepe’deki kampüsler dere yatağına kurulmuştur. Bundan dolayı üniversite çok uzun binalar yapmayı uygun bulmamıştır. Var olan binalarda Osmanlı tarzı süslemeler görülebilir.

Yemekhane


Yerleşkelerde bulunan yemekhanelerde 2.5 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz.

Uluslararası İmkanlar

Üniversitede Erasmus, Farabi Değişim Programı ve Mevlâna Değişim Programı uygulanmaktadır.

13 görüntüleme0 yorum