İstanbul Üniversitesi

Kuruluşu 1453 yılına dayanan İstanbul Üniversitesi dünyadaki en iyi 500 üniversitesine Türkiye’den girmeyi başarabilmiş sınırlı sayıdaki üniversitelerden biridir. Üniversite, aynı zamanda Asya-Pasifik bölgesindeki üniversiteler arasında ilk 100’dedir. İstanbul’da 8 adet yerleşkesi ile binlerce öğrenciye farklı alanlarda eğitim sunmaktadır. Osmanlı Devleti zamanında kurulan üniversite Darülfünun’un devamı olarak eğitimine devam etmektedir.
Fakülteler

İstanbul Üniversitesi’nin 15 ayrı fakültesi bulunmaktadır. Pek çoğu kendi alanlarında çok başarılı olan bu fakültelerin başlarında İstanbul Tıp Fakültesi ve İstanbul Hukuk Fakültesi gelmektedir. Bu iki fakültenin dışında üniversitede farklı yerleşkelerde Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İktisat Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Su Bilimleri Fakültesi, İşletme Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi bulunmaktadır.

Fakültelerin özerk çalışma durumlarından dolayı fakültelerle ilgili detaylı bilgilerin ayrı ayrı araştırılması daha mantıklı olacaktır. Fakülteler üzerinden bir genelleme yapmak doğru incelemeyi yapmayı engelleyecektir.

Öğrenciler

İstanbul Üniversitesi öğrencilerine geleneksel olarak hakkını arama duygusu aşılanır. Bunun örnekleri son dönemlerde de görülmüştür. Yemekhaneye zam yapıldığında veya kütüphaneleri yetersiz geldiğinde öğrenciler protesto yoluyla hakkını talep etmiştir.

Başarı

Üniversitenin tarih boyunca farklı alanlardaki başarılarına Nobel Ödülü’nü kazanan iki Türk ismin İstanbul Üniversitesi’nden mezun olması örnek verilebilir. Bunlardan biri İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Orhan Pamuk, diğeri ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunu Prof. Dr. Aziz Sancar. Çok farklı alanlarda çalışmalar yapmış olan bu iki ismin büyüklüğünü ve bilgilerini sorgulamaya gerek yok. Abdullah Gül, Hasan Ali Yücel, Türkan Saylan, Atilla İlhan, Ferhat Göçer, Meral Akşener, Fatih Portakal ve Ekrem İmamoğlu gibi farklı alanlardan birçok bilinen isim bu üniversiteden mezun olmuştur.

17 görüntüleme0 yorum