İstanbul Üniversitesi | Hukuk Fakültesi

İstanbul Üniversitesi’nin Beyazıt merkez kampüsünde faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk hukuk fakültesidir. Fakültenin geçmişi 1878 yılına kadar takip edilebilir. Türkiye Barolar Birliği'nin 22 ölçülü değerlendirmesine göre Türkiye'nin en iyi hukuk fakültesidir.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kütüphanesi 1950 yılında faaliyete geçmiştir ve 114.000’den fazla kitap ile gerek yayın sayısı gerek mekân açısından Türkiye’nin en büyük kütüphanesidir. Ayrıca Türkiye’nin 7/24 hizmet veren ilk kütüphanesidir.


Öğrenciler arasında fakültenin zorluğu konuşulur. Okul 4 yıl olmasına rağmen 4 yılda bitirmek oldukça zordur. Fakat sınavlarının zorluğu biraz da akademisyenlerin kalitesinden kaynaklanmaktadır. Gerçek bir hukukçu yetiştiren bir üniversite olduğu Türkiye Barolar Birliği’nin açıklamalarında da görülebilir. Bazı öğrencilerin görüşüne göre bir dersi 100 üzerinden 50 ile de geçseniz o ders hakkında çok fazla bilgi birikimi ve pratiğe sahip olursunuz. Ayrıca sınavların zorluğu öğrencilere çalışma alışkanlığı ve disiplin kazandırıyor.

Dönemlik yaklaşık 800 kişi aldığından dolayı kalabalık bir fakülte. Bu durum kütüphanede yer bulmayı da zorlaştırabiliyor. Yer bulmak isteyen öğrenciler yoğun dönemlerde sabahlayabiliyor veya diğer arkadaşlarıyla nöbetleşe yer tutabiliyorlar.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Türkiye-Almanya Uluslararası Hukuk Lisans Programı adında bir çift diplomalı bir uluslararası lisans programı bulunmaktadır. Amaç, Türk ve Alman hukuk sistemlerinin temelleri ve uluslararası hukukla bağlantısını da içeren bir eğitim imkanını öğrencilere sunmaktır. Programın ilk iki yılında Hamburg Üniversitesi’nde, son iki yılında ise İstanbul Üniversitesi’nde eğitim görülmektedir. Doğal olarak çok iyi seviyede Almanca bilmek gerekmektedir.

Hukuk Fakültesi’nde Erasmus programı da bulunmaktadır. Almanya, İspanya ve İtalya başta olmak üzere Avrupa’daki çoğu üniversite ile öğrenci değişimi yapılabilmekte, belirli bir dönem öğrenciler yurt dışında okuma imkânı bulabilmektedir.

9 görüntüleme0 yorum