Kabataş Erkek Lisesi

Bu yazı Kabataş Erkek Lisesi 2017 mezunu tarafından yazılmıştır.İngilizce ve Almanca Hazırlık


Liseye girişten sonra öğrenciler hazırlık atlama sınavına tabi tutuluyor. Hazırlığı geçen öğrenciler direk 9. sınıfa başlarken geçerli notu alamayanlar (genelde yüksek çoğunluk) hazırlık okuyor. Almanca bölümünde öğretmenler genellikle yabancı olmakla beraber öğretici güçleri oldukça yüksektir. Gerek sınavlarda gerekse derslerde öğrencileri zorlamadan derslerini işlerler ama asıl önemli olan öğrencinin dikkatidir. Bunlara ek olarak Almanca bölümünde dil yeterlilik belgesi verilmektedir. Her sene A1,B1,C1 seviyelerinin sertifikaları sınav sonucu dağıtılmaktadır ve ömür boyu geçerlilikleri vardır.

Sosyal Hayat


Kabataş Erkek Lisesi’ne gelmeden önce özel okulda okuyordum ve bu yüzden okulda öğretmenler ve okul yönetimi üzerimize hep baskı uygularcasına davranıyordu fakat Kabataş’ta asıl benliğimi buldum diyebilirim. Okulun öğrencinin kendi sorumluluğunu kendisine vermesi ve bununla başa çıkmanı istemesi sosyal hayatımda da oldukça etkili şekilde görüldü. Kabataş Erkek Lisesi, akademik başarısının yanı sıra Türkiye'de sosyal yönden en aktif olan okullardan biridir. Yaklaşık olarak 40 kulüp faaliyet göstermektedir. Okuldaki İngilizce Kulübü adı altında çalışan Avrupa Gençlik Parlamentosu Kulübü (EYP) ve Model Birleşmiş Milletler Kulübü (MUN) kulüpleri vardır. Bu iki kulüp şu ana kadar okulda pek çok konferans organize etmiştir. Ben özellikle MUN kulübünü tavsiye ederim, kulübün kapanış partisi yatta oluyor ve oldukça eğlenceli oluyor. Robotik takımı, uluslararası olarak her sene düzenlenen FRC yarışmasına katılmakta ve önemli başarılar elde etmektedir. Üyelerine gerekli eğitimleri sağlamaktadır. Robotik takımı ben mezun olduğum sene kuruldu ve şahsen benden önceki senelerde olsa “net girerdim” dediğim bir kulüp çünkü çok başarılı olduklarını duydum. Ayrıca Türkiye’de devlet liselerinin içinde bu çaplı bütçeye ve yeterliliğe sahip başka bir lise çok olduğunu düşünmüyorum ve kesinlikle tavsiye ediyorum. Bütün bunlara ek olarak her sene pilav günümüz olur ve tüm mezunlarımız bu özel günde buluşur. 7’den 70’e herkes burada tanışır. Hatta büyüklerimiz hep “iş bulmak istiyorsan pilav gününe git” derler. Kabataşlı Kabataşlı’ya her zaman yardım eder. Her sene pilav gününde konserlerimiz olur. Geçen sene Pinhani, ondan önceki sene de Gripin gibi gruplar çıktı.

Okulun Konumu ve Binası

Kabataş’ın konumunu tartışmak bile istemiyorum. Milyon liralarım olsa satın alamayacağım bir binada zaman geçirdim (yatakhanesi boğaz manzaralı bir okuldan söz ediyoruz). Sınıfları boğaz manzaralı ve muhtemelen boğazı görebileceğiniz en kusursuz noktada bulunuyor. Buna ek olarak okulun alanı sahil yolu boyunca devam ediyor. Bu yüzden sahil kenarında yürüyüş bile yapabilirsiniz. Deniz manzarasına karşı bulunan bir yemekhanesi var ama ben size kantini tavsiye ediyorum. Ana binanın hemen yanında kız ve erkek yatılı bölümü, yemekhane ve kantini kapsayan bir diğer bina bulunmaktadır. Bütün bunlara ek olarak okulumuz Ortaköy’de bulunuyor. Ortaköy’den Beşiktaş’a yürünen ağaçlı yolda yürümek öğrencilerin en sevdiği aktivitelerden biridir. Okula yakın Yıldız Parkı vardır ama genelde öğrenciler Ortaköy’de vakit geçirmeyi severler. Bebek, Arnavutköy gibi noktalara ise otobüsle 6-7 dakikada gidebilirsiniz.

Spor aktiviteleri


Ben 3 sene boyunca basketbol takımında yer aldım. Takımca oldukça başarılıyız. İstanbul bölge 2.’si olduk Türkiye Şampiyonası’na gittik. İlçede 2 kez üst üste 1. olduk (Beşiktaş ilçesinde oldukça fazla lise vardır). GSL Fest, yüzyıllık okullar turnuvası, ÖzÜ Cup gibi birçok turnuvada da yer aldık. Bunlara ek olarak voleybol takımımız vardır ve okulda oldukça destek görmektedir. Futbol takımımız da bulunmaktadır. Satranç takımı ve satranç odamız vardır.

Camia


Kabataş Erkek Lisesi’nde güçlü bir abi-abla ilişkisi bulunmaktadır. Özellikle yatılı öğrencilerde bu durumu görmeniz çok mümkündür. Yatılı öğrenciler birbirlerini korurlar ve birbirlerine çok saygılıdırlar. Aralarında 1 yaş olsa bile abi derler ve küçüğüne de saygı duyarlar. Yıllar geçse bile mezun olduktan sonra kendilerine ve birbirlerine 16 yaşındaki halleri gibi aynı saygınlık çerçevesinde yaklaşırlar. Lise sonrasında mezunların okulla bağı kolay kolay kopmuyor. Bu durumda mezun derneklerinin de payı çok büyük.


24 görüntüleme0 yorum