Karadeniz Teknik Üniversitesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi kurulmasına 1955 yılında karar verilen bir üniversite olarak İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitedir. Eğitime 1963 yılında başlamış olup 1966 yılında Trabzon’da bulunan bugünkü kampüsüne taşınmıştır.Yerleşke


Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsü Trabzon’da merkeze yakın bir konumda bulunur ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre donatılmıştır. Yerleşke büyük ve yeşillik bir alanda kurulmuştur. Kampüste 3000 metrekarelik büyük bir kapalı spor salonu vardır. Bu spor salonu içinde basketbol ve voleybol sahaları gibi farklı spor dalları için sahalar bulunur. Ayrıca çoğu üniversitede bulunmayan bir spor kompleksi, 3000 kişi kapasiteli bir futbol stadyumu turnuvalar için kullanıma açıktır. Bunların yanında açık tenis kortları, basketbol, voleybol ve mini futbol sahaları her an öğrencilerin kullanımına hazırdır. Okulun kütüphanesi de 24 saat açık.


Yemek


Üniversite kampüsünde yemekhane bulunmaktadır. Günlük öğle yemeği ücreti 3TL’dir. Üniversitenin bildirilerine göre bu miktar, özel şirket tarafından işletilen yemekhane maliyetinin yarısına denk gelmektedir. Ayrıca kampüs içinde çeşitli kantinler ve kafeteryalar bulunur.


Sosyal Hayat


Bazı üniversitelerin kampüsü özellikle izole olma amacıyla şehir dışına kuruluyor. Fakat Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin kampüsü bu kampüslerden değil ve bu durum öğrencilerin oldukça işine geliyor. Kampüsün hemen dışında oldukça fazla sayıda kafe ve eğlence mekanları bulunuyor. Ayrıca kampüs kapısının orada Forum İstanbul adında bir alışveriş merkezi bulunuyor.


Üniversitenin içinde öğrencilerin oturup vakit geçirdiği ve zaman zaman çeşitli müzik aletleri çaldığı bir şenlik alanı var. Üniversiteden çıkmadan da böyle alanlarda vakit geçirmek mümkün.


Yurtlar


Üniversite kendi kampüsünün içinde bir yurda sahiptir. Koru Öğrenci Yurdu, 31 odaya ve 86 kişilik kapasiteye sahiptir. Kapasite az görünmesine rağmen şehir dışından gelen öğrenciler için oldukça önemlidir.


Üniversitenin kendi yönetimine bağlı olan yurdu dışında KYK yönetiminde iki ayrı yurt kompleksi daha bulunur. Doğu Karadeniz Öğrenci Yurdu kızlar ve diğer KYK yurdu erkekler içindir. Trabzon’un merkezinde de çeşitli öğrenci yurtları görülebilir.


Eğitim


Üniversitede 12 fakülte, 6 enstitü, 1 yüksekokul ve 8 meslek yüksekokulu eğitim vermeye devam etmektedir. Üniversitenin eğitim dili Türkçedir fakat 22 lisans programı için lisans programına yerleşen öğrenciler zorunlu İngilizce hazırlık programına katılırlar. Hazırlık programı bulunan programlarda derslerin %30’u İngilizce işlenir.


Üniversitenin mühendislik fakültelerinin çoğu uluslararası olarak tanınır düzeyde. Bu bölümlerin akademisyenleri de çoğunlukla Amerika’da öğrenim görmüş nitelikli insanlar.


Uluslararası İmkanlar


Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde uluslararası çalışmalara önem verilmektedir. Üniversite 2003 yılında Erasmus programına katılmış; özellikle Avrupa ülkeleri, Japonya ve Türki Asya devletlerindeki üniversiteler ile çok sayıda karşılıklı anlaşma yapmıştır. 2014 yılından bu yana uluslararası faaliyetler Erasmus+ kapsamında devam etmektedir.

7 görüntüleme0 yorum