Karadeniz Teknik Üniversitesi | Diş Hekimliği

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Diş Hekimliği Fakültesi 2003 yılında kurulmuştur ve lisans eğitimine 2006 yılında başlamıştır. Nispeten yeni bir fakülte olarak görülebilir. Lisans yanında doktora eğitimi de verilmektedir.


Eğitim

KTÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde öğrencilere teorik eğitimlerin yanında laboratuvarlarda ve kliniklerde uygulamalı pratik eğitimi de verilir. İlk senelerde öğrencileri kliniğe hazırlamak amacıyla preklinik dersleri vardır. Bu dersler laboratuvarlarda verilir. İlk iki senede Tıp Fakültesi ile ortak dersler de bulunur. Öğrenciler 4. ve 5. sınıflarda stajlara katılırlar ve tecrübe kazanmanın yanında uygulamalı eğitimlerine devam ederler. 2006 yılından 2018 yılına kadar olan süreçte toplam 457 diş hekimi bu fakülteden mezun olmuştur.


Anabilim Dalları

Fakülte bünyesinde Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi, Protetik Diş Tedavisi, Pedodonti, Diş Hastalıkları ve Tedavisi, Oral Diagnoz ve Radyoloji, Ortodonti, Endodonti ve Periodontoloji Anabilim Dalları bulunmaktadır.


Diş Hekimliği Fakültesi eğitimi çalışmaya alışık olmayan öğrenciler için zor olabilir. Lisans eğitimi süresince oldukça fazla ödev veriliyor fakat bu diğer üniversitelerde de çok farklı olmayacaktır.

5 görüntüleme0 yorum