Karadeniz Teknik Üniversitesi | Makina Mühendisliği

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) Makina Mühendisliği eğitimi 1969 yılında lisans seviyesinde, 1981 yılında lisansüstü seviyesinde verilmeye başlanmıştır. Türkiye’nin en eski üçüncü makine mühendisliği bölümüdür. Öğrenci yorumlarına göre üniversitenin en zor bölümlerinden biridir.


Anabilim Dalları

Bölüm 7 anabilim dalından oluşur. Bunlar; Termodinamik, Malzeme Bilimleri, Konstrüksiyon ve İmalat, Mekanik, Makina Teorisi ve Dinamiği, Enerji ve Otomotiv’dir. Öğrencilerin bu anabilim dallarında eğitimi için çeşitli alanlarda donanımlı laboratuvarlar bulunur.


Eğitim Dili ve Hazırlık

Lisans programına katılan öğrenciler direkt olarak İngilizce hazırlık sınıfına katılır. Derslerin %30’unun İngilizce olmasından dolayı bu hazırlık sürecini verimli geçirmek önemlidir.


ÇAP ve Yandal

KTÜ’de öğrenciler Makina Mühendisliği bölümünün yanında diğer bölümlerle ÇAP veya Yandal programlarına katılabilirler. Tabi ki bu olanaktan faydalanmak için öğrencilerin çeşitli koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir.


Karadeniz Teknik Üniversitesi “Teknik Üniversite” sıfatına sahip olduğu için de mühendislik isteyen öğrenciler için tercih edilen bir konum olmuştur.

0 görüntüleme0 yorum