Karadeniz Teknik Üniversitesi | Tıp Fakültesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi 1973 yılında kurulmuş ve 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Trabzon Tıp Fakültesi ile birleştirilmiştir. Merkez kampüste eğitimi verilen fakültede toplam 43 Anabilim Dalında eğitim verilmektedir. Tıp fakültesi en son 2019 yılında akredite edilmiştir. Yaklaşık 800 yatak kapasiteli KTÜ Farabi Hastanesi bölgenin en çok hasta çeken hastanelerindendir. Hastanenin yoğun olması öğrencilerin tercih sebeplerinden biri olmaktadır.


Kontenjan

Tıp Fakültesi’nin kontenjanı yıllardır artmaktadır. 2014-2015 eğitim döneminde toplam 1412 öğrenciye eğitim vermiş olan fakülte, 2018-2019 eğitim döneminde 1560 öğrenciye eğitim vermiştir.


Eğitim Dili

Fakültenin eğitim dili çoğu fakültede olduğu gibi %30 İngilizcedir. Sene başındaki İngilizce muafiyet sınavını geçemeyen öğrenciler lisans programı öncesinde hazırlık sınıfına katılırlar ve bir yıllarını bu sınıfta geçirirler. Sınavı geçen öğrenciler ise direk olarak lisans eğitimlerine başlayabilirler.


Devamsızlık ve Geçme Notu

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde bulunan devamsızlık kuralı diğer tıp fakültelerinin ortalamasına göre biraz daha katıdır. İlk 3 yılda verilen teorik derslerde devam zorunluluğu varken pratik derslerde öğrenci derslerin %80’inden fazlasına katılmak zorundadır. Her dönemin geçme notu 60’tır.


Öğrenciler tıp eğitimleri süresince bazı dönemlerde İngilizce dersi, toplam 6 seçmeli ders ve İnkılap Tarihi derslerini almak durumundadır.

2 görüntüleme0 yorum