Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi, 1883 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 77 bin öğrencisi ile Türkiye'nin en kalabalık üniversitelerinden birisidir. Diş Hekimliği, Eczacılık, Tıp gibi bölümlerden Hukuk, Mühendislik bölümlerine kadar geniş bir bölüm yapısı vardır.


Sosyal Hayat


Marmara Üniversitesi'nde çok sayıda aktif kulüp bulunmaktadır ve bu kulüpler gerek okul içinde gerekse okul dışında çeşitli etkinlikler düzenlerler. Son zamanlarda kulüplerin yanında okulda kendi bünyesinde değişik etkinlikler yapmaya başladı. Okulda sık sık eğitimler, seminerler, oturumlar düzenleniyor. Değişik eğlence programları da yapılmaktadır.

Ana yerleşke olan Göztepe Yerleşkesi, konumu dolayısıyla çok avantajlıdır. Kadıköy, Üsküdar gibi popüler yerlere çok yakın olan üniversite, öğrenciler için çok caziptir.


Yerleşke


Yerleşke olarak Marmara Üniversitesi dağınık bir yapıya sahiptir. Göztepe, Anadolu Hisarı, Başıbüyük ve Bağlarbaşı Yerleşkelerinden oluşur. Ana yerleşke olan Göztepe Yerleşkesi, Kadıköy'de bulunur ve konumu dolayısıyla gerek ulaşım açısından merkezi bir yerde bulunmanın avantajlarını barındırır. Diğer yerleşkeler ise Göztepe'ye göre daha tenha yerlerdedirler. Ancak ulaşım açısından çok sıkıntıları yoktur.

Göztepe Yerleşkesi içerisinde Simit ve 6gen adında iki büyük kafe tarzında mekân bulunmaktadır. Onun dışında hemen her fakülte binasının içinde ayrı bir kantin bulunmaktadır. Son olarak İşletme binasında Espresso Lab, İletişim ve Hukuk binalarında Sütiş açılmıştır.

Göztepe Kampüsü'nde, biri kapalı toplam 3 adet basketbol sahası, 2 adet voleybol ve 1 adet de tenis sahası bulunmaktadır. Onun dışında kampüsün çeşitli noktalarında masa tenisi için masalar bulunmaktadır. Ayrıca spor salonu da kampüsteki tüm öğrenciler için hizmet vermektedir. Anadolu Hisarı Yerleşkesi, Spor Bilimleri Fakültesi'ni barındırdığından birçok sosyal aktivite için yeri de bünyesinde barındırır.


Eğitim


Bünyesinde kaliteli, alanlarında bilgi sahibi ve her şeyleriyle öğrencilere bir şeyler katmak isteyen hocalardan oluşur. Başka eğitimcilerin kitaplarını kullandığı hocaların kendilerinden ders alma ihtimaliniz oldukça fazla. Eğitiminin iyi olmasının yanı sıra, sınavları da çok kolay değildir. Öğretmenler derste öğrencilere verdiklerini sınavlarında geri almak isterler.

Bölümlere ve dersin hocasına göre devam zorunluluğu durumu değişir.

Eğitim dilleri bölümlere göre değişmekte olup Fransızca, Almanca, İngilizce, Arapça ve Türkçedir. Türkiye'de 5 dilde eğitim veren tek üniversitedir. Türkçe bölümler dışında hazırlık zorunludur.


Yurtlar


Göztepe Yerleşkesi içinde 2 adet kız yurdu bulunmaktadır. Erkekler için herhangi bir yurt bulunmamaktadır. Ayrıca kampüs içerisinde bir adet de misafirhane vardır.

Kampüsün yakınında birçok özel yurt ve öğrencilere uygun ev bulunmaktadır.

ULUSLARARASI İMKANLAR

Erasmus'ta aktif bir üniversitedir. Birçok avrupa üniversitesi ile anlaşması bulunmaktadır. Ayrıca her yıl birçok yabancı öğrenci erasmus programı ile üniversiteye gelmektedir. Birkaç okul kulübü de farklı yurtdışı programları düzenlemektedir.


Marmara Neden Tercih Edilmelidir?

  • İyi bir eğitim

  • Okulun konumu

  • Kolay ulaşım

Marmara Neden Tercih Edilmemelidir?

  • Kampüslerinin çoğunun Göztepe'de toplanması sonucu aşırı kalabalık olmuştur.

  • Sosyal aktivitelerin sayısı eskiye göre azalmıştır.

  • Birçok devlet üniversitesinin yaşadığı imkân problemi bu üniversitede de yaşanmaktadır.


20 görüntüleme0 yorum