MEF Üniversitesi

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2020

MEF Üniversitesi 2014-2015 döneminde eğitime başlayan yeni bir üniversite olmasına rağmen adından söz ettirmeyi başarabilmiştir. 5 fakültesi ve 15 bölümüyle geniş bir alanda eğitim sağlamaktadır. İstanbul'un merkezinde yer alan yerleşkesiyle 2019 yılında 731 öğrencinin tercihi olmuştur.Yerleşke


Okulun alanına tam olarak kampüs demek doğru olmaz. Daha çok bir bina ve yanındaki küçük bahçesinden oluşuyor. Ama oturup sohbet etmeye çok fazla yeri var. Okulun içinde neredeye her 10 metrede bir oturmaya yer bulunuyor.


Kütüphanemiz iki katlı. Önceden rezerve edip kütüphanenin özel odalarını kullanmak da mümkün. Çok büyük bir kütüphane de değil ve gördüğüm kadarıyla kaynaklarının çoğu internet tabanlı. Yani kaynaklara bir tıkla ulaşmak mümkün ve açıkçası bu durum benim için daha iyi oluyor.


Sosyal Yaşam


Sosyal Yaşam olarak Uniq'in yanında bulunmamız çok büyük bir kriter. Zaten okul kulüplerinden bahsetmiyorum bile. Geçen sene sürekli bir etkinlik ayarlama çabasındaydılar. Bar, konser vs. çok fazla yer ayarlandı öğrenci etkinlikleri için. Volkswagen Arena'da olan konserlerden tabi ki ilk bizim haberimiz oluyordu. Dezavantaj olarak söylenebilecek bir durum İTÜ metro durağına gidebilmek için okul servislerini beklememiz gerekmesi. Fakat 15 dakika yürüyerek de ulaşılabilecek bir mesafe. Ayrıca bir de otobüs durağı var ama ben henüz hiç kullanmadım.


Akademisyenler


Ben burada eğitim veren insanların kariyerlerini çok iyi bilmiyorum ama birkaç örnek verebilirim. Yönetim kadromuzdaki insanların çoğu İTÜ mezunu. Biraz İTÜ'nün özel okul versiyonu gibiyiz. Bilgisayar eğitmenleri için daha detaylı konuşabilirim. Güncel olarak Tubitak'la çalışmakta olan, Amerika'da eğitim görüp gelmiş olan hocalarımız var. Eğitmen olarak gerçekten kaliteliler. Elektrik okuyanlardan bir iki arkadaşım dışında hocalarla ilgili bir şikayet duymadım kimseden.


Kariyer Desteği


Geçen dönemlerde çok fazla staj ve iş başvurusu için önerilerde bulunuyorlardı. Arıkan Holding bu okulun kurucusu olduğu için genelde Arıkan Holding ve onun ortaklarından oluyordu bu öneriler. Üç senedir mezun veren bir üniversiteyiz diye biliyorum. İşsiz kalma oranı da oldukça düşük. İş bulma konusunda hocaların yardımcı olduğunu da biliyorum. Ama yakın zamanda işler değişir mi bilmiyorum çünkü ilk mezunların iyi yerlerde çalışması okulun popülaritesi açısından çok önemliydi.


Yurtdışı Eğitim Programlarına Destek


Geçen seneye kadar Bilgisayar Mühendisliği bazında durumlar hiç iç açıcı değildi. Erasmus olarak sadece bir seçenek vardı ve onda da Portekizce bilme zorunluluğu vardı. Okuldan Portekizce dersi olmak ise mümkün değildi. Öğrenciler 3-4 sene boyunca bu duruma çok ses çıkarmamış. Ben ve bir arkadaşım bu durumda ısrarcı olduk ve Erasmus yapılabilecek okulların listesini yönetime ilettik. Yönetim tüm okullarla iletişim kurmuş fakat ne yazık ki bunlardan sadece bir tanesi olumlu geri dönüş yapmış. Bulgaristan'da bir okulla da artık Erasmus yapılabiliyor.


MEF Üniversitesi'nde bir de 3+2 sistemi var. Bu sistemde lisans eğitiminin iki yılını Amerika'da geçirebiliyorsun. Fakat bildiğim kadarıyla Amerika'daki üniversitenin ücretini burssuz olarak karşılamak gerekiyor. Burs gibi bir durum duymadım.


MEF Neden Tercih Edilir?


  • Öğrenciler kaderlerine teslim edilmiyor. Öğretmenler dersleri öğretiyor. Bu kısmı da siz öğrenin şeklinde bir eğitim şekli yok.

  • Sınıfları güzel sayılabilir. Çoğu devlet okulundan daha iyi bir durumda.

  • Bursu olmayan öğrenciler okula giremiyor. Herkesin bursu var.

  • Akademik kadrosu kaliteli.

  • Proje odaklı olması dersleri öğrenmeyi kolaylaştırıyor


MEF Neden Tercih Edilmez?


  • Yurtdışı imkanları çok kısıtlı.

  • Kampüs yok gibi. Sadece bir bina ve bir bahçeden oluşuyor.

  • Yeni bir okul olduğu için marka olarak üst düzeyde değil.

  • Yurt imkanı yok. Öğrenciler genelde özel yurtları tercih etmek zorunda kalıyor.

45 görüntüleme0 yorum