ODTÜ | Bilgisayar Mühendisliği

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği 1967 yılında kurularak Türkiye’de bu alanda eğitim veren ilk üniversitelerden olmuştur. Verilen eğitim Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu tarafından sertifikalandırılmıştır. Dolayısıyla ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunları yurtdışında da iş bulabilmektedirler.

ODTÜ’de bilgisayar eğitimi çoğu üniversitede olduğu gibi iki alanın birleşmesinden oluşuyor. Bunlar yazılım ve donanım alanları. Ne kadar istediğiniz alana yoğunlaşmakta serbest olsanız da zorunlu dersler sonucunda Python, C ve C++ programlama dillerini öğrenmek durumundasınız. Sadece bilgisayarlar üzerinde kod yazma değil, aynı zamanda sorun çözme ve algoritma oluşturma alanlarına da odaklanılıyor.


Öğrencilerin yakındıkları noktalardan bir tanesi ödev yükünün oldukça fazla olması. Özellikle bazı dönemlerde öğrenciler ekran başına kitlenebiliyor ve aldıkları derslere göre programlama veya farklı içeriklerde ödev yapmak zorunda kalabiliyorlar. Fakat bilgisayar mühendisliği eğitiminin en önemli parçalarından biri pratik yapmak ve ödevler pratik açıdan öğrencilerin gelişmelerini sağlıyor.


Giderek ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’ne olan talep artmakta. Gelişen teknolojinin ve her işin içine bilgisayar girmesinin mutlaka bu talep artışında etkisi var. 2018 yılında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü geride bıraktı ve ODTÜ’nün taban puanı en yüksek bölümü oldu.


Bilgisayar Mühendisliği ile ilgilenen çoğu akademisyen Amerika doktoralı. Aynı zamanda (her sene değişse de) asistan sayısı genelde akademisyen fazla ve öğrenci sayısıyla doğru orantılı. Dolayısıyla verimli bir eğitim için güzel bir ortam var. Laboratuvar desteği de bahsedilmesi gereken bir durum. Farklı laboratuvarlarda akıllı sistemler, veri tabanı ve daha birçok konuda araştırmalar devam ediyor.

5 görüntüleme0 yorum