ODTÜ | Matematik Bölümü

Matematik bölümü, ODTÜ kurulduğundan bu yana eğitim veren bölümlerden bir tanesi. ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi altında yer alıyor. Eğitimin yanında araştırma faaliyetlerine de oldukça önem veriliyor. Üniversitenin matematik eğitimi ve araştırmasında oldukça başarılı olduğu söylenebilir. Zira, QS World University Rankings’in yayınlamış olduğu sıralamada ODTÜ’nün matematik bölümü ilk 250’de yer alıyor.

Üniversitede matematik lisans programının yanında yüksek lisans ve doktora programları da sırasıyla 1964 ve 1970 yıllarından beri uygulanmaktadır. Bu programları oluşturan ve ODTÜ’yü geliştirmek için çalışan matematikçilerin arasında Cahit Arf gibi ünlü isimler de bulunmaktadır. Matematik Bölümü 2013 yılı sonuna kadar 125 doktora mezunu vermiş ve bu sayı her sene artmaya devam etmiştir.


Matematik bölümü her üniversitede farklı bir müfredat çerçevesinde işlenebilir. ODTÜ’de daha çok topoloji ve geometri konularına ağırlık verilir. Çeşitli alanlarda çok başarılı akademisyenler bulmak mümkündür. Rahatlıkla Türkiye’nin en donanımlı matematik bölümlerinden biri olduğu söylenebilir. Bu donanım sayesinde bölümü bitiren kişilerden yurtdışındaki bilinen üniversitelere yüksek lisans için kabul alan birçok öğrenci bulunuyor.


Doğal olarak bu bölümü okuyabilmeniz için matematiği sevmeniz gerekli. “Yaptığınız işi sevmeniz gerek” durumu matematikte daha fazla ön plana çıkıyor, çünkü gerçekten tek işiniz matematik. Eğer “ben matematiği seviyorum” ve “sorularla uğraşmak bana zevk veriyor” cümlelerini kuruyorsanız ODTÜ matematik bölümü tam size göre.

11 görüntüleme0 yorum