Orta Doğu Teknik Üniversitesi

“Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü” adıyla 1956 yılında kurulan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Türkiye’de uzun yıllardır en çok adı duyulan üniversitelerden biridir.Sosyal Hayat

ODTÜ’de öğrenci toplulukları oldukça aktif. Bu topluluklar yılda ortalama 1200 etkinlik düzenleyerek kampüs içerisindeki sosyal hayata katkıda bulunuyorlar. Bu etkinliklerin içerisinde kampüste gerekli tesisleri bulunan çeşitli spor dallarında yarışmalar var. Bunların yanında öğrenciler konserler ve tiyatrolar düzenliyor; söyleşilere, zirvelere ve toplantılara sık sık katılım gösteriyorlar. Eskisi kadar olmasa da ODTÜ’de siyasi bir hava estiğini söylemek oldukça mümkün. Politikacılar sıkça okulu ziyaret ediyorlar ve öğrencilerle sohbet ediyorlar. Değişik bir bilgi olarak paylaşmak lazım: Öğrencilerin dillerine “hocam” hitabı o kadar dolanmıştır ki birbirlerine de şehirde gördükleri insanlara da genelde “hocam” diye hitap ederler.

Yerleşke

Ankara da bulunan ODTÜ kampüsü oldukça büyük. Yaklaşık olarak 4500 hektarlık bir alana sahip. Bu alanın da çok büyük bir çoğunluğunu ormanlık alanlar oluşturuyor. Eymir Gölü de kampüste bulunuyor. Dolayısıyla yeşille ve doğayla içi içe bir alan olduğunu söylemek mümkün. Yerleşkeden çıkmadan çoğu ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. İki yurt bölgesinde birer süpermarket, kampüs genelinde bankalar, kafeler, restoranlar, postane ve çarşı bulunuyor. Yemek için restoranları da okulun oldukça ucuz olan yemekhanesini de tercih edebilirsiniz. Fakat yemekhanede büyük bir öğrenci yoğunluğuyla karşılaşabileceğinizi hatırlatmak gerekiyor. Bunların yanında kampüste basketbol, yüzme, Amerikan futbolu, voleybol, futbol, tenis, masa tenisi, squash, koşu ve jimnastik gibi spor dallarına uygun spor tesisleri bulunmakta.

Eğitim

Yüksek puanlı üniversitelerin çoğunda görülebileceği gibi ODTÜ’de de dersler İngilizce olarak işleniyor. Üniversiteye yerleşme sürecinde bir sınava tabi tutulan öğrenciler yeterli düzeyde İngilizce bilgileri yoksa 1 yıl süren İngilizce hazırlık dönemine başlıyorlar. Bu hazırlık eğitimini yarıyılda atlamak mümkün değil. Hazırlık döneminde belli bir devamsızlık sınırı var, bu sınırı geçerseniz hazırlık sınıfını tekrarlamanız gerekiyor. Üniversitede 5 adet fakülte bulunuyor. Bunlar Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi. Lisans programında öğrenciler seçtikleri alanlara göre zorunlu dersler ve seçmeli dersler alıyorlar. Çeşitli bölümler arasında çift anadal ve yandal programlarını tamamlamak da mümkün. Fakat iki lisans programını aynı anda tamamlamak iş yükü ve gereklilikler bakımından çok zor.

Yurtlar

Üniversitede Doğu Yurtlar ve Batı Yurtlar olmak üzere iki adet yurt bölgesi var. Üniversite, Ankara dışından gelen öğrencilere yurtların açık olduğunu söylüyor ve uygulamalar da bu yönde. Yurt sayısı oldukça fazla.

Uluslararası İmkanlar

ODTÜ, 910 uluslararası anlaşma ile Türkiye’deki en geniş uluslararası iş birliği ağına sahip üniversite. Avrupa, Asya ve Amerika’daki birçok okulla anlaşması var. Öğrenciler bu anlaşmalardan yararlanıp Erasmus veya Global Exchange programlarıyla bir dönem veya bir senelerini yurtdışında okuyarak geçirebiliyorlar. Ayrıca değişik bir uygulama olarak Exchange programıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne gitmek de mümkün.

33 görüntüleme0 yorum