Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın çalışmalarıyla 2007’de kurulmuştur. Üniversite ilk öğrencilerini 2008-2009 eğitim öğretim yılında kabul etmiştir. Üniversite eğitime İstanbul Altunizade kampüsünde başlamasına rağmen 2011 yılında Çekmeköy Kampüsü’ne taşınmıştır. 2020 yılı itibarıyla 6 fakültesi ve 23 lisans programı bulunmaktadır.

Yerleşke


Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü dünyanın önde gelen mimarlık ofislerinden birine dizayn ettirlimiş ve 2011 yılında eğitim öğretime uygun hale gelmiştir. Dışarıdan bakıldığında ilk olarak binaların renkli dış cepheleri dikkat çeker. Üniversite öğrencisi adaylarının dikkatlerini çeken bu binalar üniversitenin sembolü olmuştur.


Çekmeköy Kampüsü 280 bin metrekare alana kurulmuştur. Öğrencilerin kullanımına açık çeşitli çalışma odaları, laboratuvarlar ve bir spor merkezi bulunur. Spor merkezinde yüzme havuzu, fitness salonu ve spor salonu bulunmaktadır. Kampüsün donanımıyla öğrencilerin rahat bir eğitim hayatının yanında rahat bir sosyal hayat geçirmeleri de amaçlanmıştır. Kampüste yaklaşık 3 bin metrekarelik bir kütüphane bulunur.

Kampüsün içinde oldukça fazla sayıda kafe bulunuyor. Farklı çeşitte kafelerin varlığı öğrenciler için oldukça uygun bir ortam oluşturuyor.

Yurtlar

Çekmeköy Kampüsü’nde bulunan yurtlar yaklaşık 2500 kişi kapasitelidir ve öğrencilerin ihtiyaçları düşünülerek inşa edilmiştir. Odalar bir, üç veya dört kişilik olup içinde buzdolabı, televizyon ve banyo içerir. Ortak kullanım alanı olarak çamaşırhane, etüt salonları, dinlenme salonu, sinema salonu, televizyon salonu, oyun alanları ve kafeteryalar bulunmaktadır. Öğrencilerin ortak olarak kullandığı bir başka alan olan mutfaklar ocak ve mikrodalgalar içermektedir. Tüm öğrencilere kablosuz internet hizmeti verilmekte.


Ortak alanlar her gün, kişisel odalar ise haftada bir yurt çalışanları tarafından temizlenmektedir.

Sosyal Hayat


Çekmeköy Kampüsü’nün şehir merkezinden oldukça uzakta olduğu bir gerçek. Üniversite bu sorunu çözmek için shuttle sistemi kullanıyor. Ancak öğrenciler şehirden uzak olduklarını hissedebiliyorlar. Üniversitenin içindeki ortam şehirden uzak olmayı tolere edebilecek ölçüde tasarlanmış. Kampüste oldukça fazla kafe var. Öğrenciler buralarda fazlaca vakit geçiriyorlar.

Burslar


Öğrenciler üniversite sınavındaki başarılarına göre tam, %50 veya %25 burstan faydalanabilirler. Bu sıralamalar her sene değişiklik gösterir. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi bu sıralamaya göre öğrencilere nakit burs, yemek bursu ve belirli yurtların ücretlerinden muafiyet sağlar. Belirtilen burslar aylık olarak öğrencilere verilir. 2019 yılında üniversiteye yerleşen öğrencilere verilen en düşük burs 5.001-10.000 arasına verilmiştir ve aylık 1100 TL’dir. Bunun yanında yurt ücretinden muafiyet verilmiştir.

Üniversite sıralaması dışında aile geliri, sporcu başarısı, şehit çocuğu olma ve çeşitli başka durumların değerlendirilmesiyle çeşitli burslar verilebilir.


Eğitim


Özyeğin Üniversitesi’nde eğitim dili İngilizcedir ve lisans eğitimi öncesinde bir sene İngilizce hazırlık dönemi bulunur. Bu hazırlık dönemi diğer okullara kıyaslar biraz daha zorlayıcıdır, çünkü üniversite öğrencilerinin çok iyi düzeyde İngilizce konuşmasını amaçlar.


Özyeğin Üniversitesi’nin akademisyenleri doktoralarını Amerika veya Avrupa ‘da tamamlamış kişilerdir.


Uluslararası İmkanlar


Özyeğin Üniversitesi öğrencileri Erasmus+, Global Exchange ve SEMP programlarına başvurabilirler. Erasmus kapsamında Avrupa Birliği ülkelerine, Global Exchange kapsamında çeşitli dünya ülkelerine ve SEMP programı kapsamında İsviçre üniversitelerine katılım gösterebilen öğrenciler, isteklerine ve akademik başarılarına göre bir dönem veya bir sene boyunca çeşitli kültürlerle tanışabilirler. Her üç programda da çeşitli burs imkanları mevcuttur, fakat öğrenciden öğrenciye veya farklı dönemlerde burs miktarları farklı olabilir.

5 görüntüleme0 yorum