Özyeğin Üniversitesi | Bilgisayar Mühendisliği

2007 yılında kurulan Özyeğin Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümü eğitime 2010 yılının eylül ayında başlamıştır. Lisans dışında lisansüstü eğitimi de verilmektedir. Oldukça yeni bir okulun oldukça yeni bir bölümü olduğu söylenebilir. Bu yeniliğin bir avantajı olarak eğitim programı teknolojideki ve iş piyasasındaki gelişmeler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bölüm, 2014 yılında MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından akredite edilmiştir.


Yandal ve Çift Anadal

Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Bilgisayar Mühendisliği’nden başka bir bölümde okumakta olan öğrenciler bu alan ile çift anadal programına başvurabilirler. Bunun yanında Bilgisayar Mühendisliği Yandal programı da çeşitli koşulları sağlayan tüm Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine açıktır.


Araştırma

Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine çeşitli bilgisayar alanlarında araştırma yapma imkânı sunmaktadır. İstekli olan ve bu isteğini hocalara yansıtabilen öğrenciler sistemler, bilgisayarlı görme, grafik, yazılım, ağlar ve makine öğrenmesi alanlarında araştırmalara katılabilirler.


Burs İmkanları

2019 yılında Bilgisayar Mühendisliği programına toplam 64 öğrenci burslu olarak kabul edilmiştir. Üniversitede tam burs, %50 ve %25 burs imkanları bulunmaktadır. Tam burslu yerleşen öğrencilerin sayısı altı iken bu burs oranına kabul edilen en düşük sıralamalı öğrencinin sıralaması 2983’tür.


Laboratuvarlar

Kampüste bir adet bilgisayar laboratuvarı, bir bulut bilişim araştırma laboratuvarı ve bir yazılım araştırmaları laboratuvarı bulunur. Bu laboratuvarlarda yüksek performanslı bilgisayarların yanında çeşitli sistemler ve teknolojiler bulunmaktadır.

Özyeğin Üniversitesi’nden mezun olan Bilgisayar Mühendisleri teknoloji geliştirme, ürün tasarlama ve bilişim teknolojileri gibi alanlarda çalışabilirler.

18 görüntüleme0 yorum