Robert Kolej

Robert Kolej, ABD sınırları dışında kurulmuş en eski Amerikan eğitim kurumudur ve kuruluşundan bugüne, 150 yılı aşkın süredir Türkiye’nin en köklü ve önde gelen eğitim kurumlarından biri olmayı sürdürmüştür. Beşiktaş Arnavutköy’de bulunan, doğayla içi içe büyük kampüsünde Robert Kolej öğrencilerine kendilerini hem sosyal hem akademik açıdan geliştirmeleri için büyük fırsatlar sunmaktadır.Hazırlık Eğitimi


5 senelik İngilizce ve Türkçe lise eğitimi sunan Robert Kolej’in ilk senesi zorunlu Hazırlık senesidir. Bu senede öğrenciler İngilizce bilgi seviyelerine bakılmaksızın homojen sınıflara bölünürler. Bir senelik yoğun İngilizce eğitimi sayesinde öğrenciler kendilerini İngilizce eğitim görecekleri derslere hazırlarlar. Hazırlık döneminde sınıfların homojen olması okula başladığında İngilizce seviyesi düşük bazı arkadaşlarımı adapte olmakta zorlamıştı ve bu onların motivasyonunu etkilemişti, ancak hazırlık döneminin ortalarına doğru uyum sağladıklarını söyleyebilirim. Her ne kadar herkes uyum sağlasa da İngilizce seviyesi Robert Kolej’de okuyacak bir öğrenci için çok önemli olduğundan bazı öğrencilerin diğerlerine göre bu senede daha fazla emek harcaması gerekti.

Hazırlık’tan Sonraki Eğitim


Hazırlık senesinin ardından gelen 4 senede eğitim sisteminin bana göre en büyük artısı belli dereceye kadar hangi dersleri alacağımızı kendimizin seçebilmesiydi. Üniversitelerde sıklıkla görülen bu sistemin lise düzeyinde bir okulda olması öğrencilere kendilerini istedikleri alanlarda daha fazla bilgi sahibi olabilmesinde yardımcı oluyor. Örnek vermek gerekirse fizik, kimya ve biyoloji derslerinin uzmanlık seviyelerine göre dereceleri var ve giriş derslerinin üçü de her öğrenciye zorunlu. Ancak ilerleyen yıllarda ders seçme özgürlüğüyle öğrenciler diledikleri gibi ileri seviye fen derslerini seçebilmektedir. Bu fen derslerinin ileri seviyelerini almak istemeyen öğrenciler ise yabancı dil dersleri gibi farklı dersler alabilmektedir. 12. sınıfta bütün dersler seçmelidir ve Türkiye’de bir üniversiteye veya yurt dışında bir üniversiteye hazırlanan öğrenciler diledikleri gibi derslerini ayarlayabilmektedir. Ben yurt içine hazırlanan biri olarak son senede seramik, geometri, ileri film ve edebiyat gibi dersler alarak hem üniversite sınavı için hazırlanabilecek zamanı hem de bu süreçte eğlenebileceğim aktiviteler yapabilme fırsatı buldum.

Toplum Hizmeti Programı


Görülen akademik eğitimin yanında öğrencilerin Toplum Hizmeti Programı sayesinde mezun olana kadar en az 75 saat toplum için yararlı çalışmalar yapmaları zorunludur. Türkiye’nin dört bir yanına öğretmen ve öğrenciler giderek bu hizmet projelerine katılır. Yarı dönem tatilinde Türkiye’nin dört bir yanında veya öğretim dönemi içinde şehir içinde farklı projelere katılınabiliyor. Ben eğitim dönemimde 2 yıl boyunca Arnavutköy’de bir derneğe 1. sınıftan 8. sınıfa giden öğrencilerin derslerinde yardımcı olmak için gittim ve çok özel bir deneyimdi.

Kulüpler


Okulun sosyal açıdan öğrencilerine sundukları da oldukça fazla. Sanat, teknoloji, edebiyat ve spor gibi alanlarda 100’den fazla ders dışı etkinlik vardır. İstedikleri aktiviteyi denemelerinde bu kulüpler öğrencilere çok güzel bir fırsat sunuyor.

Konum


Kampüsün Arnavutköy’de olması öğrenciler için çok büyük bir artı. Orman ve boğaz manzaralı bir derslikte ders işlemek oldukça güzel bir his. Aynı zamanda konumu sayesinde okul bittiğinde üst kapısından çıkıldığında Nispetiye’de, alt kapısından çıkıldığında Arnavutköy ve Bebek’te arkadaşlarınızla vakit geçirebiliyorsunuz.

Bursluluk


Robert Kolej özel bir lise fakat bursluluk imkanları mevcut. Burs için talepte bulunanlar kendi aralarında değerlendiriliyor. Burs kapasitesine göre öğrencinin lise sınavı başarı sıralamasına ve ekonomik durumuna bakılıyor. Eğer öğrencinin bursa ekonomik olarak ihtiyacı olmadığı belirlenirse, öğrenci Türkiye 1.si de olsa burs verilmiyor.

12 görüntüleme0 yorum