Sabancı Üniversitesi

Güncelleme tarihi: 12 May 2020

Yerleşke


Sabancı Üniversitesi'nin kampüsü Tuzla'da hafif yokuş büyük bir alan üzerine kurulu. Alanın büyük olması herhangi bir zorluk yaratmıyor, aksine kampüs ferah sayılabilir. Yurtlar ve fakülteler birbirine oldukça yakın, yani alanın genişliği ve ferahlığa rağmen binalar arası ulaşım zor değil. Kampüsün en ortasında yine fazlasıyla büyük ve bence yeterince pazarlaması yapılmayan çimlik bir alan var. Güzel havalarda vaktimizi burada oturup muhabbet ederek geçirebiliyoruz.


Okulun kütüphanesi 700 kişi kapasiteli, kampüsün en altında (kütüphaneye en uzak noktadan yürümek en fazla 5-6 dakika alıyor) büyük kubbeli bir bina. Sınav zamanları herkesin koşarak yer kapmaya çalıştığı, çalışmaya elverişli bir ortam. Dijital olarak da basılı olarak da belki de binlerce kaynak bulunuyor. Basılı kaynakların kullanımı çok olmasa da varlıkları güzel bir ortam oluşturuyor. Kütüphanede grup çalışmalarına uygun ses geçirmeyen çalışma odaları bulunuyor. Bu odalar sistem üzerinden önceden rezerve edilebiliyor. Fakat tekrar belirtmekte fayda var: Sınav dönemleri kütüphane çok dolu olduğu için rezervasyonları da birkaç gün önceden yapmak gerekebiliyor.


Okulun çok amaçlı kapalı bir spor salonu, ücretsiz kullanılabilen fitness salonu, açık futbol ve tenis sahaları, kapalı spor salonundan farklı kapalı basketbol ve tenis sahaları imkanları bulunuyor. Bu sahalar rezervasyon sistemiyle öğrencilerin kullanımına açık. Ayrıca kampüste konserlerin, tanıtımların ve bazen öğrenci aktivitelerinin gerçekleştiği Sabancı Gösteri Merkezi adında kapalı bir salon bulunmakta.


Yerleşkede son olarak bahsedebileceğim nokta da kampüsün içindeki göl. Sabancı Gösteri Merkezi ve spor salonunu binasının yanında etrafında yürünebilen, yanındaki çimlerde oturup muhabbet edilebilen büyük bir göl var. Üniversitenin yüksek kısımlarından bakıldığında güzel bir görüntü oluşturabiliyor.


Yemek


Özel üniversite olmasından dolayı yemekhane çoğu üniversiteden daha pahalı. Doyurucu bir öğün 15-18 lira civarında satın alınabiliyor. Yemekhane dışında yemek yenilebilen kafeler var. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu kafeleri tercih ediyor. 20-30 lira arasında yemek öğünleri bulmak mümkün.


Yurt İmkanları


Üniversitenin en iyi yanlarından biri yurt hizmeti diyebilirim. 2 veya 4 kişilik oda seçme imkanınız var ve odalar oldukça yeterli. Ranza biçimindeki yatağın altında oldukça geniş bir çalışma masası bulunuyor. Odanıza buzdolabı ve koltuk gibi eşyalar alıp düzenleyebiliyorsunuz ki zaten öğrenciler arasında sürekli bu eşyaların ticareti var. Diğer okulların yurtları gibi birkaç oda tuvalet ve banyo paylaşmak durumunda değil, her odanın kendi banyosu var. Ayrıca 3-4 katlı yurt binalarının hepsinde bir adet toplanma salonu, bir adet mutfak ve her katta birer çalışma odası bulunuyor. Haftada en az iki kere odalarda temizlik yapılıyor. Diğer üniversitelerin yurtlarından ayrıldığı bir özellik de yurtlara giriş ve çıkış saatinin olmaması. Yalnızca akşam saat 11'den sonra odanızda başka birinin bulunması istenmiyor.


Sosyal Yaşam


Sabancı Üniversitesi İstanbul'un merkezinden çok uzak. Trafiksiz bir yolda Kadıköy'den kampüse varış 40-50 dakikayken bu süre trafikte 2-2.30 saati kolaylıkla bulabilir. Bu sebeple kampüs içinde aktivite bulmak sosyal yaşam için oldukça önemli oluyor. Okulun içinde öğrencilerin zaman geçirdiği kafeler, spor alanları ve çimlik alanlar bulunuyor. Dışarı çıkılmak istendiği zaman ise en yakın ve iyi tercih Viaport, Sabancılıların ortak buluşma adresi.


Okulda öğrenci kulüpleri çok aktif bir şekilde çalışıyorlar. Okul yönetiminin kulüplere desteği konusunda her zaman fikir ayrılıkları yaşandı fakat ne olursa olsun hobi ve kariyer kulüpleri olarak ikiye ayrılabilecek kulüplerin etkinliklerini tam gaz devam ettirdikleri söylenebilir.


Kariyer Desteği


Üniversitenin kariyer ofisi mevcut. Bu ofis düzenli olarak staj ve iş ilanlarını öğrencilere iletiyor. Aynı zamanda bu ofis çalışanlarından randevu alıp kariyer planlama konusunda destek almak mümkün. Oldukça yardımcı olmaya çalışıyorlar. Bu ofisin verdiği bir diğer hizmet oryantasyon staj programı. 1 ve 2. sınıfların başvurabildiği bu programda öğrenciler, programa dahil olmak isteyen şirketlerle eşleşiyor ve sömestir tatilinde 2 haftalık bir staj deneyimi elde ediyor. Ben de ilk staj deneyimimi bu program ile yaşadım. 2 hafta ne kadar az gözükse de ilk staj deneyimi olarak oldukça öğretici bir program olduğunu söyleyebilirim. Sabancı Üniversitesi yaz döneminde öğrencinin ayarladığı her staj programı için sağlık sigortasını karşılıyor. Bu durum bazı şirketler için stajyer alımında oldukça önemli.


Yurtdışı Programlarına Destek


Okulun her dönem Erasmus ve Global Exchange programları var. Bu programlar ile okulun anlaşmalı olduğu yurtdışındaki okullara gidip orada bir dönem geçirmek mümkün. Erasmus programı Avrupa'daki üniversiteleri kapsarken Exchange programı daha çok Amerika ve Doğu'daki üniversiteleri kapsıyor. Bu programlara başvururken öğrencilerin değerlendirdiği birkaç faktör var. Öncelikle okulun uzamaması için ders saydırabileceği bir üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler var. Sabancı'nın kurduğu bir sistem üzerinden hangi okulda hangi derslerin verilebileceğini görebiliyoruz. Öğrencilerin başka dikkat ettiği bir nokta üniversitelerin lokasyonu, çünkü bu programlara gezme amacıyla katılanlar var. Sabancı Üniversitesi oldukça fazla üniversiteyle anlaşmalı, dolayısıyla lokasyona göre üniversite seçmeyi planlıyorsanız seçenekleriniz olacaktır. Yurtdışında üniversite seçiminde yaşanabilecek bir sorun bazı üniversitelerin bazı bölüm ve fakültelere öncelik vermesi. Mesela Endüstri Mühendisliği okuyorsanız İşletme dersleri veren bir üniversiteye gitmek isteseniz de o üniversitenin Yönetim Bilimleri Fakültesi öğrencilerine öncelik vermesi çok olası.


Sabancı Neden Tercih Edilir


  • Kampüs şehirden uzak olmasına rağmen oldukça büyük ve donanımlı

  • Okulun kariyer desteklerinden faydalanmak mümkün

  • Yurtdışı programları için seçenekler fazla

  • Yurt imkanları çok gelişmiş


Sabancı Neden Tercih Edilmez


  • Yemek çoğu üniversiteden daha pahalı

  • Kampüs şehirden çok uzak

49 görüntüleme0 yorum