Sabancı Üniversitesi | Bilgisayar Mühendisliği

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2020

Öncelikle şu söylenmeli ki bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorsanız ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Tabi ki kodlamayı sevmeniz lazım ve bu işi yapmak istemeniz lazım. Eğer bilgisayar başında oturup kodla uğraşmak, çeşitli algoritmalar düşünmek ve beyin yormak istiyorsanız bu bölüm tam size göre.


Sabancı Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği sadece kodlama olarak verilmiyor. Üniversiteye giriş dersi olarak Python programlama dilini öğrenmenize rağmen aslında bu giriş dersi öğrencileri mantıksal düşünme, süreç yönetme, algoritma ve problemlere yaklaşım şekli konusunda geliştiriyor. Sonrasında bilgisayar mühendisliğinin dersleri de bu değerleri geliştirmek üzere ödev ağırlıklı devam ediyor. Yazılım derslerini minimumda tutup donanım derslerine odaklanmanızın önünde de hiçbir engel bulunmuyor.


Sabancı'dan ekstra ne alabilirim diye düşünürseniz okulun çift anadal ve yandal imkanlarını hatırlatmak gerekir. Genel ortalamanız 2.8'in üstünde olduğu sürece neredeyse her lisans programında çift anadal yapabilirsiniz. Çift anadal yapmasanız bile bilgisayar mühendisliği dışında ders almak oldukça serbest. Kendinizi bilgisayar yazılım ve donanımı dışında mekatronik, pazarlama, yönetim, elektrik ve birçok farklı alanda geliştirebilirsiniz. Uzmanlaşmak istediğiniz alana göre ders seçebilmeniz büyük bir avantaj.


En başta söylendiği gibi bilgisayar mühendisliği okumaya kararlıysanız Sabancı Üniversitesi verdiği derslerle, ders seçim özgürlüğüyle ve öğretim yöntemiyle doğru bir adres.


42 görüntüleme0 yorum