Sabancı Üniversitesi | Endüstri Mühendisliği

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2020

Sabancı Üniversitesi'nde ilk sene farklı bölümlerden öğrencilerle aynı dersleri aldıktan sonra Endüstri Mühendisliği'nin ana derslerini almaya başlıyorsunuz. Her bölümde olduğu gibi zorunlu dersler, çekirdek dersler, alan seçmeli dersler ve serbest seçmeli derslerden belirli ders sayılarını tamamlamak zorundasınız. Çekirdek derslere baktığınızda birkaç farklı alana odaklanabileceğinizi fark ediyorsunuz. Bu alanlar finans, strateji, tedarik zinciri ve imalat. Ayrıca alan seçmeli ve serbest seçmeli derslerle çok farklı alanlardan bilgi edinmeniz mümkün.


Endüstri Mühendisliği ile ne kadar alakasız olursa olsun üniversitenin verdiği herhangi bir dersi bir sorun olmadan alabiliyorsunuz. Örneğin kodlama öğrenmek istediği için asıl alması gereken derslerin yanında Bilgisayar Mühendisliği'nin yazılım derslerini de alanlar var. İlgi alanlarına göre Psikoloji dersleri alanlar da mevcut.


Eskiden Endüstri Mühendisliği ile herhangi bir çift anadal yapılmasına izin verilmiyordu. 2019 girişlilerle başlayan bir uygulamayla beraber artık Endüstri Mühendisliği de çift anadal programına dahil oldu. Ayrıca finans, matematik, iş analitiği gibi yandal imkanları da mevcut.


Bölümün çok bir ödev yükü yok. Açıkçası günlerin diğer mühendislik bölümlerine göre daha rahat geçtiğini söyleyebilirim. Not ağırlığı daha çok quiz'lerden ve sınavlardan oluşuyor.


Çoğu kişi Endüstri Mühendisliği'ni çalışma imkanlarının genişliğinden dolayı tercih ediyor. Herhangi bir şirkette pazarlama, satış, danışma gibi sayılamayacak kadar çok alanda endüstri mühendislerinin görev aldığı bir gerçek. Sabancı Üniversitesi'nde de Bilgisayar Mühendisliği'nden sonra en çok tercih edilen bölüm Endüstri Mühendisliği. Eğer siz de özel bir alanda odaklanmak yerine kendinizi istediğiniz alanlarda geliştirip mezun olduğunuzda kendinizi çeşitli organizasyonların arkasındaki ekipte görmek istiyorsanız Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği iyi bir seçim olacaktır.

26 görüntüleme1 yorum