Vefa Lisesi

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2020

Vefa Lisesi, kuruluş adıyla Dersaadet İdadi-i Mülkiye-i Şâhâne olan 1872 kuruluş tarihli lise ana dilde eğitim veren ilk eğitim kurumu ünvanını taşımaktadır. Türkiye'de hazırlık eğitimi veren sayılı liselerden olup uzun çalışmalar sonucu 2019 yılında IB akreditasyonu sağlamış ve çift diploma imkanı sunmaya başlamıştır.Hazırlık Dönemi ve İngilizce

Üniversite seviyesinde yoğun İngilizce eğitiminin verildiği kurumda IB (Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun dünyanın birçok ülkesinde uyguladığı bir diploma programı) akreditasyonu ile müfredat daha da zenginleştirilmiştir. Objektif bakış açısı ile değerlendirdiğimizde aldığımız yoğun hazırlık eğitimi ilerleyen 4 yıl içerisinde Türk eğitim sistemi doğrultusunda zayıflamaktadır. Sadece IB yöneliminde değil tüm öğrencilere derslerin yabancı dilde verilmesinin çok daha faydalı olacağına inanmaktayım. Eğer hazırlık süreci buna entegre edilirse hem yabancı dil açısından, hem üniversiteye hazırlık sürecinin erken dönemde başlatılıp adaptasyonun sağlanabilmesi açısından çok daha kıymetli olacaktır. Tabi ki bu tavsiyelerim IB programına dahil olan öğrenciler için geçerli olmayacaktır.


Sosyal Hayat

Tüm yüzyıllık köklü liselerde onlarca arkadaşı olan biri olarak söyleyebilirim ki Vefa Lisesi sosyal anlamda çok daha farklı bir duruşa sahiptir. Lisenin mezun profili ve geçmişinden de yola çıkarak, her zaman mücadelenin öğrenildiği ve gerçekten hayata hazırlama sürecinde çok etkili olduğunu düşündüğüm milli bir profil çizmektedir. Türkiye'nin tartışmasız en iyi kültür sanat festivalini ortaya koymaktadır. Birçok alanda toplumda fark yaratmış liderler ve kanaat önderi sanatçılar yetiştirmiştir. Bu temeli şekillendiren öğrenciler her yıl kültür sanat şenliğimizi bambaşka seviyeye çıkartmıştır. Şu anda da sanat camiasındaki isimlerin saygı duyup ödül almaktan da gurur duyduklarını paylaştıkları özel bir ödül töreni geleneğini devam ettirmektedirler. Daha üniversitelerde gerçekleştirilemezken Türkiye'de liselerarası spor şöleni yapan 3 liseden biri olmuş ve diğer bölgelerden çocukları sporla buluşturarak sosyal fayda sağlamaya erken yaşta başlamışlardır. Kulüp kültürü olarak da birçok üniversitenin ilerisinde bir kültür yaşatmaktadır. Mezunlarımız bu noktada üniversite yaşantısında oldukça öne çıkmaktadırlar.Mütercim Rüştü Paşa Konağı ve Pansiyon

Dönemin Sadrazamları arasında yer alan İstanbul'un aristokrasi semti olan Vefa'da yer alan konak hazırlık ve 1. sınıf öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır. Konaktan ayrılıp 2. binaya geçiş yapmak öğrencilerin hemen hepsi için bir ayrılık hüznü yaratır. Hemen her sınıf bir mezunumuzun adını taşımaktadır. Ahşap korkuluklu yüksek tavanlı bina içinde yaşayan herkese yuva olmaktadır. Okul bir külliye formatında çok özel bir bahçe yapılanmasına sahiptir. Bunun içinde üst bahçede yer alan taş yurt binası dönemin dünyaca ünlü mimarı, Mimar Kemaleddin tarafından tasarlanmıştır. Diğer bir köşede yer alan cumbalı taş bina Şehit Ali Paşa Kütüphanesi'dir ve özel eserler barındırmaktadır.


Camia

Vefa Lisesi Türkiye'nin en köklü lisesi olsa da camia içerisinde son yıllarda çatırdamalar olduğunu itiraf etmek gerekir. Maalesef vakıf dernek kültürümüz diğer liseler kadar yapıcı değildir. Kurum faaliyetlerinin en iyi şekilde sürdürülebilmesi adına kendi kendine işleyebilen gelir modelleri yaratılmalıdır. Bu noktada ne yazık ki notumuz düşük. En iyi dostluklar beraberlikler bu yuvadan çıksada genel çatı altında yaptığımız işlerin gençlere insiyatif verilerek iyileştirilebileceğine inanıyorum. Her yıl Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleşen Boza Günü herkesin yuvasına geri dönüp arkadaşlarıyla bir araya geldiği zamanı durduran bir etkinliktir.


Özet

Vefa Lisesi yılların tecrübesini öğrencilerine aktarır, her mezuniyeti yaklaşan genci fark yaratan işler yaratabilecek donanım sahip biçimde işler ve okuldan uğurlar. Öğretmenlerinin de seçkin olduğu rotasyon sürecinde de Galatasaray, Kabataş gibi liselere gönderilmesinden anlaşılmaktadır. Yine aynı süreçte idare, alanında başarılı, vizyon sahibi ve yarının yetkinlikleriyle öğrenci yetiştirme misyonuna sahip bir kadro oluşturmuştur. Tüm sürece okuldaki başkanlık ve birçok kulübü kurduğum periyotta şahitlik ettim. Sosyal faaliyetlerde de okulumuz onlarca alanda ulusal ve uluslararası başarı (spor,sanat,girişimcilik) elde etmiş öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Bugüne kadar başkalarının tanımı ile birçok başarıya imza atmış olsak da kendini tanımlada zorlanan ben hala gururlanarak mezun olduğum lise ile kendimi tanımlarım.

68 görüntüleme0 yorum