Yıldız Teknik Üniversitesi

Güncelleme tarihi: 26 Haz 2020

Geçmişi 1911 yılına dayanan Yıldız Teknik Üniversitesi 1992 yılında bugünkü adını almıştır. Misyonlarını topluma duyarlı bilgi, insan ve uygulama geliştirmek olarak belirleyen öğretim kurumu 11 fakülte ve 36.000’i aşkın öğrencisi ile eğitim-öğretimini sürdürmektedir.Yerleşke


Okul kampüsü (Davutpaşa) oldukça büyük ve içinde birçok şey bulunmakta . Fakültelerin büyük çoğunluğu Davutpaşa kampüsünde yer alıyor. Her fakültenin etrafında belirli sayıda kafe/oturma alanı bulunabiliyor . Davutpaşa kampüsünde ayrıca Teknopark imkanından da yararlanmak mümkün. Fakültelerin kendi içinde de küçük bir kütüphane bulunabiliyor ancak bunun dışında bir tane büyük kütüphane de mevcut, fakat buna rağmen özellikle vize/final zamanları kütüphane konusunda sıkıntılar yaşayabiliyoruz.


Sosyal Hayat


Okulun bulunduğu semtten ötürü (Esenler/Davutpaşa) okul yakınında kampüs dışında çok fazla olanak olduğu söylenemez. 9-16 arası saat başı Beşiktaş'a ve her 15 dakikada bir Cevizlibağ'a ring servisi bulunmakta . Okulun metro durağı da Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattında bulunuyor.

Etkinlikler konusunda genellikle çoğu okulda olduğu gibi okul kulüpleri etkin rol oynuyorlar. Özellikle çoğu klübün tanışma partisi etkinliği oluyor.


Öğrenci Profili


Okulun öğrenci profiliyle ilgili net bir şey söylemek biraz güç. Çok farklı şehirlerden çok farklı kültürde yetişmiş insanlar geliyor ve genel olarak çok öğrenci olduğundan dolayı bunun net bir ortalamasını almak çok zor. Sadece eğitimini düşünen öğrenciler de tabi ki var ancak çoğu üniversitede olacağı gibi ders ve düşünce yapısı olarak okuldan çok uzaklaşmış insanlar da bulunabiliyor.


Akademisyenler


Matematik dışındaki bölümler hakkında çok net bir bilgi sahibi değilim ancak matematik bölümündeki akademisyenlerin büyük bir kısmı lisans ve yüksek lisansını da Yıldız Teknik Üniversitesi'nde yapmışlar. Matematik bölümünde İngilizce olarak eğitim verilen derslerde belirli istisnalar dışında bence İngilizce konuşma seviyeleri bu dilde kaliteli eğitim verebilecek seviyede değildi. Yurtdışında eğitim görmüş hocalarımız da bulunmakta. Hocaların genel olarak konular hakkındaki bilgi seviyeleriyle ilgili çok şikayet duymamakla beraber her hocanın seveni ve sevmeyeni oluyor elbet.Kariyer Desteği


Okuldaki Teknopark imkanı staj ve iş konusunda size önemli bir kapı açıyor. Ayrıca okuldaki kulüplerin de bu konuda belirli seviyede katkıları olabiliyor. İsim olarak da bilindik bir okul olduğu için mezunlarının iş bulma konusunda çok bir problem yaşadığını düşünmüyorum.


Yurtdışı Eğitim Programlarına Destek


Genel olarak okulda Erasmus yapma imkanı bulunmakta. Hangi okul/ülke ile olduğu okulun internet sayfasından görülebiliyor ve bunun için ortalamanız yeterli olduğunda başvuru üzerinden belirli bir kontenjan dahilinde sizi Erasmus programına dahil etmeye çalışıyorlar.YTÜ Neden tercih edilir

  • Kampüs oldukça büyük

  • Okulun marka değeri yüksek

  • Teknopark önemli bir avantaj sağlıyor

  • Okul kulüpleri oldukça etkin ve kariyer anlamında destek sağlayabiliyorlar


YTÜ Neden Tercih Edilmez?

  • Bulunduğu semt/konum çok tercih edilecek bir yer değil

  • Yabancı dil seviyesi


19 görüntüleme0 yorum